Bugün, 21 Ocak 2021 Perşembe
  • Perşembe 4 ° / -2 ° Parçalı bulutlu
  • Cuma 11 ° / 0 ° Güneşli
  • Cumartesi 12 ° / 3 ° Parçalı bulutlu


16 BİN 20 ADET GIDA VE YEM DENETİMİ

16 BİN 20 ADET GIDA VE YEM DENETİMİ

Ordu’da 2020 yılında 16 Bin 20 adet gıda ve yem denetimi gerçekleştirildi.

Ordu İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerinde görevli gıda kontrol ekipleri tarafından halk sağlığının korunması ve tüketicilerin güvenli gıdaya erişiminin sağlanması amacıyla 2020 yılında 16 bin 20 adet gıda ve yem denetimi gerçekleştirildi.

Konu hakkında açıklama yapan Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz; "İlimizde güvenli gıdaya erişimin sağlanması, tüketici sağlığının en üst seviyede korunması, sektörde haksız rekabetin engellenmesi, gıdalarda taklit ve tağşişin önlenmesi amacıyla İl/İlçe Müdürlüklerimiz tarafından gıda denetimleri 2020 yılında da aralıksız bir biçimde ve hassasiyetle yürütülmüştür" dedi.

GIDA DENETİMİNDE YOĞUN BİR YIL OLDU

2020 yılında 16 bin 20 adet gıda ve yem denetiminin yapıldığına dikkat çeken İl Müdürü Yılmaz; "2020 yılı gıda denetimleri açısından yoğun bir yıl oldu. 7 gün 24 saat esasına göre sahada çalışmalar gerçekleştiren ekiplerimiz tarafından 2020 yılında 16 bin 20 adet gıda ve yem denetimi gerçekleştirilmiştir. Yine ekiplerimiz tarafından yurtiçi, ihracat ve ithalat denetimlerinde toplam 3 bin 501 adet numune alınmış, gerek analiz sonuçlarına göre gerekse denetimde tespit edilen uygunsuzluklar nedeniyle 100 gıda işletmesine idari para cezası uygulanarak 2 işletme hakkında da Savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur" ifadelerini kullandı.

TÜKETİCİLER GIDA HATTINI ARAYABİLİR

Gıda denetimlerinin amacına ulaşabilmesi için tüketicilerinde bilinçli olmalarının öneminden bahseden İl Müdürü Yılmaz; "Tüketicilerin her hangi bir olumsuzlukla karşılaştığında bu olumsuzluğun giderilebilmesi için ilgili kurumlara ya da yetkili makamlara müracaat etme hakları bulunmaktadır. Bu nedenle; gıda zehirlenmesine maruz kalan veya satın aldığı gıdalarla ilgili herhangi bir şikâyeti olan tüketiciler de ALO 174 GIDA HATTI' nı arayarak ihbarda bulunabilmektedir. Bu kapsamda 2020 yılında İlimizde ALO 174 GIDA HATTI'na tüketicilerimiz tarafından 403 başvuru olmuş ve bu başvurular ekiplerimiz tarafından en kısa sürede gereği yapılarak sonuçlandırılmıştır" diyerek sözlerini sürdürdü.

GIDA İŞLETMELERİNE TEDBİRLERİ HATIRLATTI

Gıda işletmelerine pandemi sürecinde alınması gereken tedbirleri bir kez daha hatırlatan İl Müdürü Yılmaz, tüm gıda işletmelerinin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen hijyen kurallarına uymaları, işletmede çalışan personelin mutlaka maske takması, gıda işletmelerinin girişlerinde ve işletme içinde uygun yerlerde dezenfektan bulundurulması, maskesiz müşterilerin işletmeye alınmaması hastalığın yayılmasının önlenmesinde önemli olduğunu belirterek hem gıda işletmecisinin hem de tüketicilerimizin gerekli hassasiyeti göstermelerinin gerektiğini vurguladı. 

Ayrıca İl Müdürü Yılmaz; "2021 yılında da vatandaşlarımızın güvenilir gıdaya ulaşabilmesi için İl/İlçe Müdürlüklerimizce yapılan çalışmalarımız aynı kararlılık ve hassasiyet ile kesintisiz olarak devam edecektir" diyerek sözlerini noktaladı. Haber: Furkan TOMAKİN