reklamy
  • Cuma 24 ° / 20 ° Fırtına
  • Cumartesi 23 ° / 19 ° Parçalı bulutlu
  • Pazar 24 ° / 17 ° Parçalı bulutlu


“AÇIKLAMA ŞOK ETTİ!”

 

 

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Atatürk Kültür Merkezi'nde açıkladığı 665 Bin Ton fındık rekoltesi üzerine tepki gösteren Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, tepki göstermesinin sebeplerini basınla paylaştı.

 

“AÇIKLAMA ÖNCESİ ŞAŞIRDIK”

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin rekolte açıklaması öncesindeki konuşmasını hatırlatan Başkan Akça, “Sayın Pakdemirli sözüne önce fındık rekoltesinin açıklayacağım diyerek başladı fakat bu açıklamanın öncesinde de fındık ürünü pahalı olursa, fındık pahalı olursa dışarıdaki çikolata üreticileri veya fındık mamülünden mamül madde yapan diğer üreticiler farklı ürünlere kayarak, fıstık gibi ürünlere kayarak fındık kullanılma oranını düşürür gibi bir açıklama ile başladı. Zaten bu bizi hayretlere düşürdü. Peşinden rekolteyi açıklayacakken rekolte önüme geldi, 3 kere revize ettirdim diye bir cümle kullandı.” Diyerek şaşırdıklarını ifade etti.

 

“665 BİN REKOLTE BİZİ ŞOK ETTİ”

665 Bin Ton rekolte açıkladığında da şok yaşadıklarını vurgulayan Başkan Akça, “Şimdi bu olayın sonunda da 665 Bin ton olarak Türkiye 2020 rekoltesini açıkladı. Tabii bu açıklama hakikaten bizi şok etti. Çünkü başta başlayan talihsiz konuşma, sonunda da hakikaten hem fındık üreticilerini, hem biz temsilcilerini, hem de diğer paydaşları hakikaten şoka uğrattı.” Dedi.

 

“BAKAN YANLIŞ BİLGİLENDİRİLİYOR”

Bakanın yanlış bilgilendirildiğini söyleyerek tepki gösterdiğini de açıklayan Başkan Akça, “Biz bu toplantıda bulunmamız asabi ile Sayın Pakdemirli’ye bir tepki gösterdik. Dedik ki Sayın Bakanım siz yanlış bilgilendiriliyorsunuz diye tepki koyduk. Toplantının bitişinden sonra tam çıkış aşamasında kendisine sanayicinin bile karanfil sayımından 613 bin ton rekolte tespiti olduğunu, bu karanfilden sonra bir daha doğuma olmayacağını, ne oldu da ülkemizde bölgemizde bu fındık rekoltesinin arttığını sorduk.” Dedi.

 

“NE OLDU DA FINDIK REKOLTESİ 660 BİN TON OLDU”

Sanayicinin açıkladığı rekoltenin en yüksek rekolte olduğunu vurgulayan Başkan Akça, “Çünkü sanayicinin açıklamış olduğu Karanfil sayımı en yüksektir. Yaşadığımız doğal afetler sonucunda, yaşadığımız hastalıklar sonucunda çeşitli sebeplerle aşağı düşebiliyor yukarıya çıkmaz aşağı düşer aksine.” Dedi.

 

“YANLIŞ OLDUĞUNU İLETTİK”

Rekoltenin yanlış olduğunu Bakana ilettiklerini belirten Başkan Akça, “Dolayısıyla bu açıklamanın yanlış olduğunu tekrar kendisine ilettik. Yanlış bilgiler sonucunda bu açıklamayı yaptığını söyledik. Bu açıklamanın düzeltilmesini istedik. Onlar da doğru tespittir. İşte Tarım Bakanlığı'nın yetkililerinin de komisyonun yapmış olduğu tespittir diye bize açıklamalarda bulundu fakat biz bu açıklamaların doğruyu yansıtmadığını düşünüyoruz.” Dedi.

 

Daima çiftçinin yanında olduklarını da ifade eden Başkan Akça, “Dolayısıyla buradan Tarım Bakanına tekrar seslenmek istiyorum: Tarım Bakanı Sayın Bekir Pakdemirli Beyefendi siz zannediyorum ki Daha önce çalıştığınız firmanın CEO’su gibi hareket ediyorsunuz. Unutmayın! Siz Türkiye Cumhuriyeti'nin Tarımından sorumlu, Ormanından sorumlu Tarım ve Orman Bakanısınız. Lütfen Türk tarımcısının, Türk üreticisinin yanında durun. Bütün imkanlarınızı Türk tarımı için, Türk üreticisi için sağlayınız.” Dedi.

 

Cumhurbaşkanının açıklayacağı taban fiyatının üreticiyi memnun edeceğini de belirten Başkan Akça, “Cumhurbaşkanımızın açıklayacağını düşündüğüm taban fiyatın üreticimizin memnun edeceği görüşündeyim. Biz zaten TMO Genel Müdürlüğü vasıtasıyla Tarım Bakanlığı yetkililerine istediğimiz taban fiyatı bildirdik. 24 TL olması gerektiğini bildirdik. İnşallah yetkililer bizim bu söylemlerimizi, bizim bu dile getirdiğimiz fiyatı dikkate alarak üreticiyi memnun edecektir.” Haber: Soner ÖZDEMİR