Bugün, 28 Eylül 2021 Salı
  • Salı 19.1 ° / 11.9 ° kırık bulutlar
  • Çarşamba 16.8 ° / 11.2 ° bulutlu bulutlar
  • Perşembe 16.2 ° / 10.8 ° kırık bulutlar


ALAN DA, SATAN DA MEMNUN!

BEREKETLİ GELDİ!

1 Eylül 2021 tarihi itibariyle, aylar sonra ilk ağlarını çeken balıkçılar sezona bereketli başladı.

Su Ürünleri av sezonunun açılmasının ardından "Vira Bismillah" diyerek denize açılan balıkçılar, 4,5 ay sonra ilk ağlarını çekerek barbun, istavrit, hamsi ve mezgit bereketi ile sezonu açtı.

Sezonun açılmasıyla yüzü gülen İlimiz Balıkçı Esnaflarından Bahtiyar Memiş, Bu yıl palamutun dışında bütün balıkların bol olduğunu söyledi.

Vatandaşlar taze deniz balığını özlemiş diyen Memiş, “Tezgâhlar şenlendi. Çeşit bol. Vatandaş mutlu, biz mutlu” dedi.

LÜFER REVAÇTA!

Tezgâhında en pahalı olan balık türünün lüfer olduğunu söyleyen Memiş, “Hamsi, barbun, mezgit, istavrit, palamut ve lüfer var. Bu yıl palamut dışında bütün balıklar bol. Sezona bereketli başladık. Fiyatlarda gayet normal. Barbun 20, istavrit 10-15, hamsi 20-30, mezgit 20-30, palamut tanesi 20-30 TL arasında değişiyor. Lüfer bu yıl revaçta, tanesi 50 TL. Bir tanesi de ortalama 350 grama denk geliyor. En pahalı balık lüfer. Denizin canavarı ve denizin en güzel balığı” diye konuştu.

HAMSİ SEZONU ERKEN AÇTI!

Balık sezonu bu yıl iyi diyen Memiş, “Şuan için palamut az çıkıyor. Ama ilerleyen aylarda bollaşabilir. Hamsi, sezona bu yıl erken başladı ama inşallah erken bitmez.”

HEM ALICI HEM SATICI MEMNUN!

Fiyatlar gayet normal diyen Memiş, “Balık çok olunca ucuz oluyor, o yüzden üreticiler çok memnun değil ama satıcılar olarak bizde memnunuz, müşteri de memnun” ifadelerine yer verdi.

Memiş, “Vatandaş en ucuz balığa rağbet gösteriyor. O da istavrit ve mezgit” dedi.

Özel Haber: Sümeyye ŞAHİN