reklamy
  • Cumartesi 23 ° / 20 ° Parçalı bulutlu
  • Pazar 24 ° / 17 ° Güneşli
  • Pazartesi 24 ° / 20 ° Güneşli


ÇİFTÇİLER ÖDÜL ALDI

 

 

 

Fındık Üreticileri Yarışıyor Ödüllü Bilgi Yarışması İlçe birincileri belirlenerek ödülleri verildi.

 

Ordu Valiliği himayesinde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Ziraat Odalarının işbirliğinde düzenlenen "Fındık Üreticileri Yarışıyor Ödüllü Bilgi Yarışması" kapsamında 31 Ocak 2020 tarihinde 19 ilçemizde eş zamanlı olarak yapılan sınavlarla ilçe finalleri gerçekleştirildi.

Gürgentepe Kaymakamlığı’nın daveti üzerine Gürgentepe’de gerçekleştirilen sınava ve akabinde düzenlenen törene Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin, İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, Gürgentepe İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Kuzu, Gürgentepe Ziraat Odası Başkanı Akın Çalış, kurum amirleri ve üreticiler katıldı. Programda Gürgentepe İlçe Müdürü Murat Kuzu, Gürgentepe Ziraat Odası Başkanı Akın Çalış, TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan, İl Müdürü Kemal Yılmaz ve Gürgentepe Belediye Başkanı Yaşar Şahin tarafından protokol konuşmaları yapıldı.

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz törende yapmış olduğu konuşmada; "Bugün ilimizin tüm ilçelerinde Ordu ve ülkemizin en önemli ihracat ürünlerinden olan fındık için eş zamanlı olarak bir yarışma düzenlendi. Bu yarışma sonucunda her ilçemizden bir birinci seçeceğiz. Bu birincilerimiz arasından il birincisini seçeceğiz. Ancak bizim esas amacımız burada bir eğitim organizasyonu gerçekleştirerek üreticilerimizin doğru bildiği ancak yıllardır süre gelen yanlış alışkanlıklarını düzeltmek ve fındığın verim ve kalitesini artırmak" ifadelerini kullandı.

Ülkemiz için fındığın öneminden bahseden İl Müdürü Yılmaz; "Fındık ülkemiz için gerçekten çok önemli bir ürün. Bunu rakamlarla ifade edecek olursak dünya fındık üretiminin %75 ini ülkemiz üretiyor. Dünya fındığının %25 ini de tek başına Ordu olarak biz üretiyoruz. Üretiminde lider olduğumuz fındığın birim alan verimine baktığımızda son zamanlarda ilimizde olumlu gelişmeler olsa da halen tam olarak istediğimiz seviyede değiliz. Biz eğer ki fındıkta dekara 10 kg verim artışı gerçekleştirsek ilimiz ekonomisine yıllık tam 370 milyon TL ilave katkı sağlamış oluyoruz. Bizde buradan yola çıkarak bu ürünün dekara verimini arttırıp üretiminde lider olduğumuz fındıkta birim alan veriminde de lider olmalıyız dedik ve bu konuda çok önemli projeler hayata geçirdik" şeklinde konuştu.

"Hepimizin bildiği gibi Kasım 2019 tarihinde 670 mahallede 2 bin 10 adet örnek fındık bahçesi oluşturmak amacıyla ilimiz tarımı açısından son derece önemli olan "Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada" projesini Ziraat Odalarımızla birlikte hayata geçirdik" diyerek sözlerine devam eden İl Müdürü Yılmaz; "Bu projemiz şuan sahada başarıyla uygulanmaya devam ediyor ve bugüne kadar timlerimiz tarafından kısa bir sürede yaklaşık 700 adet örnek bahçe oluşturulmuş durumda. Bu bahçelerimizle birlikte ilimizde şuan 2 bin 500'ün üzerinde örnek bahçelerimiz mevcut. Bu bahçelerimiz arasında 350 kg verim aldığımız bahçelerimiz var. Bu olay bizlere büyük gurur ve mutluluk veriyor.  Bunların yanında yine Ziraat Odalarımızla birlikte üreticilerimiz için yeni bir eğitim atağı başlattık ve Fındık Üreticileri Yarışıyor Ödüllü Bilgi Yarışmasını düzenledik. Yarışma kapsamında 15 bin adet kitap dağıttık. Ben bu kitaba fındığın anayasası diyorum. Bu kitapta fındıkla ilgili her şeyi bulabiliyorsunuz. Üreticilerimiz bu kitapları okuyarak yarışmaya hazırlandılar. Bizim amacımız üreticilerimizin bilgisini artırmak. Bu konudaki çalışmalarımız bundan sonrada Üniversitemiz, Ziraat Odalarımız, Fındık Araştırma Enstitümüz ve diğer paydaşlarımızla birlikte devam edecektir. Bizler fındık için bu çalışmaları yaparken çiftçimizin gelirini artırmak için ilave gelir getirici ürünler üzerinde de çalışıyoruz. Tarımla ilgili Ordu için güzel çalışmalar yapıyoruz. Ben bu sürece katkı veren başta Sayın Valimize, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Ziraat Odalarımıza, İlçe Belediye Başkanlarımıza, Kaymakamlarımıza, Üniversitemize ve çok değerli üreticilerimize teşekkür ediyor hepinizi saygı ile selamlıyorum" diyerek sözlerine son vermiştir.

Programda söz alan TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Arslan Soydan; "Ziraat Odalarımız ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile birlikte ilimizde çok önemli projeler uyguluyoruz. Bunlardan bir tanesi de şuan uyguladığımız "Fındık Üreticileri Yarışıyor Ödüllü Bilgi Yarışması". Yarışmamıza 3 binin üzerinde üreticimiz başvurdu. Şuan tüm ilçelerimizde koordineli bir şekilde ilçe finalleri gerçekleştiriliyor. Burada amacımız üreticilerimizin daha bilinçli ve bilgiye dayalı üretim yapmalarını sağlamak. İlimizin ana ürünü olan fındıkta verim ve kaliteyi artırma noktasında olumlu gelişmeler var. Her yerde tarımı konuşuyoruz. Üreticilerimize her zaman destek olmak için çalışıyoruz. Ziraat Odalarımız ve İl Müdürlüğümüz ile birlikte uyum içerisinde önemli çalışmalar yapmaya devam edeceğiz" diyerek sözlerine son verdi.

 BİRİNCİLERE ÖDÜLLERİ VERİLDİ

Yapılan konuşmaların ardından yarışmada dereceye girenlere protokol tarafından ödülleri verildi. 19 ilçede eş zamanlı düzenlenen yarışmada birinci olan üreticiler şu şekilde açıklandı;

Akkuş : Mustafa Kemal Akçam

Altınordu : Yakup Özyürek

Aybastı : Nihat Koçalan

Çamaş : Zekeriya Çetin

Çatalpınar : Ali Aybarlık

Çaybaşı : Mustafa Uygun

Fatsa : Hüseyin Çoban

Gölköy : İbrahim Kansu Gürel      

Gürgentepe : Halime Yılmaz

Gülyalı : Mehmet Tüküç

İkizce : Adem Öztürk

Kabadüz : Murat Atik

Kabataş : Osman Zeki Özyurt

Korgan : Zeki Saç

Kumru : Serdar Eyilikçi

Mesudiye : Ali Teyin

Perşembe : Sait Dursun Çatı

Ulubey : Ferhat Pala

Ünye : Süleyman Arslan. Haber: Dilek TİRYAKİ