reklamy
  • Çarşamba 11 ° / 9 ° Sağanak
  • Perşembe 9 ° / 6 ° Fırtına
  • Cuma 12 ° / 5 ° Parçalı bulutlu


“ÇOCUKLARIMIZ GELECEĞİN BÜYÜKLERİDİR”

Ordu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ender Yanık'ın 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla mesaj yayınladı.

Müdür Yanık, çocukların geleceğin büyükleri olduğunun altını çizdiği mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Çocuklarımız medeniyetimizin değerini bir sonraki nesle taşımada köprüdürler. Bu anlamda, çocuklarımızı toplumu inşa eden geleceğin büyükleri, iş kadınları, iş adamları, siyasetçileri ve yönlendiricileri olarak görüyor, hizmetlerimizi buna göre şekillendiriyoruz.

Eğitimleri başta olmak üzere hayatın her alanında etkin rol oynayabilmeleri için gerekli her tedbiri alıyor, çocuklarımızın karşılaştığı sorunları ortadan kaldırarak gelecekte nitelikli görevlerde sorumluluk alabilmeleri ve toplum kalkınmasına katkıda bulunmaları için her türlü gayreti gösteriyoruz.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza bağlı olarak ilimizde faaliyet gösteren Çocuk Evleri Koordinasyon Merkezi Müdürlüğü himayesinde Altınordu ilçemizde 16 çocuk evi, Fatsa İlçemizde 5 çocuk evi, Ünye İlçemizde 4 çocuk evi bulunmaktadır. Bu evlerimizde toplam 144 çocuk Ünye Sabancı çocuk evleri sitesi Müdürlüğü himayesinde ise 92 çocuk bulunmaktadır. Toplamda 236 çocuğumuz koruma ve bakım altındadır.

Hükümetimiz aileye verdiği değeri kadın ve çocuklarımızın haklarını koruyarak gösteriyor ve çalışmalarımıza bu anlamda hız veriyoruz. Çocuklarımız Türkiye’nin geleceğinin güçlü birer teminatı olduklarını asla unutmamalı ve unutturmamalıyız. Güçlü aile, güçlü Türkiye anlayışıyla çocuklarımızın aile içindeki yerini güçlendirmeye devam ediyoruz. Biliyoruz ki toplumu ayakta tutan en büyük değer ailedir ve aileyi ayakta tutan en sağlam direk ise geleceğimizin kadınlarıdır. Geleceğimiz ve özgürlüğümüz adına çocuklarımızın toplumsal rolünü daima destekliyoruz.

Hükümet olarak, kız çocuklarının erken yaşta ve zorla evlendirilmelerinin önüne geçilmesi, eğitim imkânlarına erişiminin iyileştirilmesi ve engellerin ortadan kaldırılması için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Çocuğun üstün yararı doğrultusunda hareket ediyor ve çocuğun bütün haklarının korunması için, Anayasada yer alan sosyal devlet anlayışı çerçevesinde gerekli her türlü önlemi alıyoruz.

Bizler çocukluktan gençlik dönemine kadar çocukların hayata en iyi şekilde hazırlanmaları için tüm imkânlarımızı seferber ettik, etmeye de devam ediyoruz. Çocuğun toplumda değerini artırmak ve çocuk haklarına saygı kültürünü geliştirmek ve farkındalık artırmak amacıyla kamuya ve topluma yönelik çalışmalara daima devam edeceğiz. Barış, sevgi, umut dolu bir gelecek için bugün büyüttüğümüz çocuklarımıza yapacağımız her türlü sosyal, psikolojik ve yaşamsal destek bizim en önemli görevimizdir.

Bu anlamda sevgili çocuklarımıza söyleyeceğimiz en güzel öğüt; ‘değerlerinden taviz vermeden içinde yaşadığımız toplumu en yükseklere taşıyacak olan sizlersiniz’ olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle 20 Kasım Çocuk Hakları Günü’nüzü en kalbi duygularımla kutluyor, ülkemin ve dünyanın tüm çocukları için daha güzel yarınlar getirmesini temenni ediyorum.” Haber Merkezi