reklamy
  • Pazar 25 ° / 22 ° Fırtına
  • Pazartesi 26 ° / 22 ° Fırtına
  • Salı 27 ° / 22 ° Fırtına


DESTEK DEVAM EDECEK!

 

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, olması gereken değeri bulmaya başlayan fındığı TMO’nun destekleyeceğini açıklayarak Fındıkta milli bir politikanın gerekliliğine vurgu yaptı.

Artık fındığın gerekli değerini bulmaya başladığını söyleyen Başkan Akça, “Yapılan çalışmalar, temaslar ve emekler meyvesini vermeye başlamış olup peşini bırakmadan mücadelemizi devam ettirebilirsek bir olursak, yapılan uyarılara ve bilgilendirmelere gerekli önemi verip uygulamaya koyabilirsek, artık fındık ürünümüzün önü açıktır düşüncesindeyim. Sorunlarımız gerekli ve yetkili makamlara iyi, anlaşılır ve net bir şekilde anlatılabilirse geri dönüşümün olduğunu görüyoruz.” Diyerek fındık konusunda önemli mesafeler kat edildiğini vurguladı.

ÖNEMLİ MESAFELER KAT EDİLDİ

Göreve geldiği günden beri çalışmaları sürdürdüklerini belirten Başkan Akça, “Göreve geldiğimiz günden bu yana gerek çiftçilerimizle gerek oda başkanlarımızla gerek genel başkanımızla gerek milletvekillerimizle gerek TMO Genel Müdürü ve il müdürleriyle ve Gerekse Tarım Bakanlığı Yetkilileri ve sayın bakanla yapılan istişareler, görüşmeler ve çözüm önerilerini anlatarak karşılıklı yapılan diyaloglarla çözüm noktasında önemli mesafeler kat edilmiştir.” Dedi.

GELECEK YILLARDA DA DESTEKLEYECEK

10 Şubat 2020 tarihindeki toplantıyı hatırlatan Başkan Akça, “TMO Genel Müdürü sayın Ahmet Güldal’ın Mersin’de bir toplantıda yapmış olduğu konuşmada dile getirilmiştir. Genel müdürün yaptığı konuşmada artık TMO’nun aldığı ve regülasyon görevi üstlendiği ürünlerin fiyatını hasat sezonu öncesi açıklayıp sezon boyunca piyasada alımlarımızı devam ettirip aldığımız tarım ürünlerini gereği gibi değerini bulması için çalışmalarımızı devam ettireceğiz açıklamasıdır. Bu tarım ürünleri arasında ilimizde ve bölgemizde 400 bin ailenin geçim kaynağı olan fındık ürünümüzde vardır.” Diyerek TMO’nun gelecek yıllarda da fındığı destekleyeceğini açıkladı.

HEDEF: MİLLİ BİR POLİTİKA

Bundan sonraki hedeflerini de açıklayan Başkan Akça, “Bu gelişmeler ışığında bundan sonraki çalışmalarımızın milli ürünümüz olan fındığın ‘milli bir politikasının oluşturulması’ olmalıdır. Buradan fındığın paydaşları olan diğer taraflara da seslenerek (sanayici, ihracatçı) artık fındığımızın ham madde olarak satılmasına gönlümüz razı gelmemeli, fındığımızı artık katma değeri yüksek mamül ürünlere dönüştürebilecek çalışmaları ve girişimleri yapmalıyız. Gerekirse ilimize fındıkla alakalı mamül ürünlerin yapılabileceği entegre fabrikaların olduğu bir organize sanayiyi hayata geçirmek olmalıdır.” Diyerek milli bir politikanın gerekliliğine işaret etti. Haber: Soner ÖZDEMİR