Bugün, 14 Haziran 2021 Pazartesi


DİZLERİNİN ÜZERİNDE 51 YIL!

HAYATINDAKİ ENGELLER ENGEL OLMADI

6 aylıkken yüksek ateş nedeniyle kaldırıldığı hastanede kalçasından yapılan iğne sonucu felç olan ve dizden aşağısı tutmayan 51 yaşındaki Hamza Engin’in hayatı herkese örnek olacak cinsten…

Talihsiz olayı henüz 6 aylıkken yaşayan 51 yaşındaki Hamza Engin, birçok kişinin yapamadığını başardı. Eşi ev hanımı, okula giden 2 çocuk babası olan Engin, yaklaşık 3 metre karelik alanda 32 yıldır ayakkabı tamiri yaparak hayatını idame ettiriyor.

Hayatı mücadeleyle dolu olan Engin, engeli nedeniyle okula gidemeyince içinde ukde kalan okuma isteğini ise yıllar sonra gerçekleştirerek hayatta istendiğinde her işin başarılabileceğini gözler önüne seriyor. Okul özlemini bastıramayan Engin, önce ilkokul sonra ortaokul- lise derken 4 yıllık Edebiyat Bölümü bitirerek azmin sonu olmadığını gösteriyor.

Hayatı herkese örnek olan Engin’in 51 yıllık kısa hayat öyküsü ise şöyle; “6 aylıkken vurulan iğne nedeniyle dizlerimden altı tutmuyor. Her şeyden önce yürüyebiliyorum, kendi işimi kendim görüyorum, kendi ihtiyaçlarımı kendim temin edebiliyorum” diyerek her günümüze şükretmemiz gerektiğini söylüyor.

 

MESLEKTE 32 YILI GERİDE BIRAKTI

Ayakkabı tamiri, ayakkabı boyası yaparak vatandaşlarımıza hizmet etmeye çalışıyorum diyen Engin, “13 yaşımda çalışma hayatına başladım. Ne anne tarafımda ne baba tarafımda bu işi yapan kimse yok. Oturduğum yerden ne iş yapabilirim diye düşünürken, arkadaşlarımızın, büyüklerimizin nasihatlerini dinlerken kendimi mesleğin içinde buldum ve bugünlere kadar geldim. Sen bu işe meraklısın galiba diyerek beni tezgâha oturtan ustalarım vardı onların vesilesi ile 32 yılı geride bıraktım.”

 

SOSYAL HAYATINI MESLEĞİNE BORÇLU

32 yıldır Altınordu İlçesi Subaşı Mahallesi İmam Hatip Okulunun karşısında küçük dükkânında devam ettiren Engin, “Bakıldığı zaman işyerim küçük görünebilir ama burası benim için bir saray değerinde. Alamadığım, başaramadığım, yapamadığım şeyleri 32 yıldır ayakkabı tamiriyle ve çevremin beni sevmesiyle yani her şeyi bu işyerim ile başardım. Sosyal hayatımı buraya borçluyum” dedi.  

 

ENGELİ OKUMASINA ENGEL OLAMADI

Engelim olduğundan dolayı okula da gidemedim ama hep içimde okuma özlemi vardı diyen Engin, “Sonra ben bunu başaracağım dedim ve ilkokul, ortaokul, lise, üniversite derken 4 yıllık Edebiyat Bölümü okudum. 2 yılda ekten düşürdüm onu da aldım ama daha sonra yaş geldi önceliklerim çocuklarım oldu ve bıraktım” diyerek azmin gücünü gösteriyor.

 

“SOSYAL HAYAT 10 PARMAĞIMIZIN UCUNDA NE YAPABİLİRSEK KARIMIZ”

Tek gelirinin işi olduğunu söyleyen Engin, “Sosyal hayat 10 parmağımızın ucunda ne yapabilirsek karımız. Aklı başında olan insan engelli değildir. Ben engelli oluşumu hiçbir zaman hatırlamadım, hatırlamıyorum da. Sadece toplum içine karıştığımda halkın bana iyimser niyetle baktığında engelli birey olduğumu hatırlıyorum ama bundan gocunmuyorum. Bazen eli ayağı tutupta başkasına el açanlara çok kızıyorum. Bizler yarım canımızla da olsa hayatın çetin yollarını çiğniyoruz.”

Özel Haber: Sümeyye ŞAHİN