reklamy
  • Pazar 25 ° / 22 ° Fırtına
  • Pazartesi 26 ° / 22 ° Fırtına
  • Salı 27 ° / 22 ° Fırtına


DOĞALGAZ CEP YAKIYOR!

 

 

 

Emekli, Memur ve İşçiye yapılan zamlar, artan fatura ve vergi bedellerini karşılamakta yetersiz kalıyor. Doğalgaza peş peşe gelen zamlar tüketicinin cebini yakmaya başladı.

 

Kış soğuklarının etkili olduğu şu günlerde, doğalgaz faturaları da cep yakıyor. Doğalgaza son bir yılda gelen zamlar, kışın en sert geçtiği aylardan olan ocakta faturalara da yansıdı. Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte kombiler çalışmaya başladı.

 

Sosyal Medya üzerinden gelen doğalgaz mesajlarını paylaşan tüketiciler bu konuda oldukça dertli. Vatandaş kombiyi kapatırsa donacak, açarsa yüksek faturalar yüzünden yanacak. Çaresiz kalan vatandaş yeteri kadar ısınamamaktan şikayetçi.

 

AÇ-KAPA YAPMAYIN!

 

Özellikle soğuk olan bugünlerde kombi kullanımı artarken, kombilerin en doğru kullanım yönteminin evde kimsenin olmadığı durumlarda dahi kombiyi kapatmamak olduğu söyleyen doğalgaz sektöründe işletme sahibi olan Anıl Tiryaki, "Aç-kapa yapmanın sonucu yüksek faturalar olarak cebimize yansıyor" diyerek en ideal kullanımın oda termostat kullanımı olduğunu da belirtti.
 

 

%30 YAKIT TASARRUFU

Havaların soğuması kombilerin ısınmasıyla birlikte harekete geçen yetkili servisler, yıllık bakımı yaptırılmayan kombilerin verim kaybının yanı sıra faturaların kabarık gelmesine neden olduğuna dikkat çeken Doğalgaz ve sıhhi tesisat işleri yapan Ak-İş Tesisat işletmecilerinden biri olan Anıl Tiryaki, Doğru bir petek temizliği ile yüzde 30’a kadar yakıt tasarrufu sağlanabileceğini belirtti.

 

YILLIK BAKIM ŞART!

Ak-İş Tesisat sahiplerinden olan Anıl Tiryaki, bakımsız kombilerin temiz kombilere kıyasla iki kat yakıt tükettiğini belirterek, "Kombilerin yılda bir defa mutlaka bakımı yapılması gerekiyor. Çünkü kombilerin baca, filtre temizliği ve gaz ayarlarının kontrolden geçirilmesi lazım. Ayrıca petekler de makine eşliğinde tam temizlenmeli, Bu kontroller ve gerekli bakım yapılmaması halinde faturalar daha kabarık gelecektir. Özellikle peteklerin dönüş filtresi mutlaka temizlenmeli. Kombi ile birlikte peteklerde temizlenmeli Peteklerimizin su basıncının kontrol edilmesi gerekmektedir. Tesisatın içinde biriken kireç, tortu, pas ve çamurlaşmayı kombi ve tesisattan arındırıyoruz. Biz bu konuda vatandaşları elimizden geldiği kadar bilgilendirmeye çalışıyoruz. Çoğu vatandaşımız bu işlemlerin gereksiz olduğunu belirtiyor. Biz evlenire giderek bakım ve temizlik işlemlerini yapınca, içlerinde biriken toz, kir ve çamurlu suyu görünce şaşırıyorlar. Bakımsız olmaz.” Düzenli bakım yaparak, Kombi ve petek temizliğinin önemini vurguladı. Haber: Dilek TİRYAKİ