reklamy
  • Pazartesi 19 ° / 15 ° Sağanak
  • Salı 23 ° / 19 ° Bulutlu
  • Çarşamba 22 ° / 18 ° Parçalı bulutlu


DOLANDIRICILAR İŞ BAŞINDA

 

Altınordu ilçesi, Öceli Mahallesinde ikamet eden mağdur M.K. isimli şahıs, 10 Şubat 2020 tarihinde telefon ile aranarak 70 gr altınını dolandırdılar.

Mağdur M.K. isimli şahıs, 10 Şubat 2020 tarihinde telefon ile aranarak, “Jandarmadan arıyoruz. Üzerinize çok sayıda telefon hattı açılmış ve bu numaralar suça karışmış. Savcılık tarafından evinizde arama yapacağız” denilerek korkutulmuş ve eve gelen şüpheli şahıslar tarafından “parmak izi incelemesi yapacakları” bahanesiyle (7) adet (22 ayar/70 gr.) altın bileziği almak suretiyle dolandırıldı.

 Ordu İl Jandarma Komutanlığı Jandarma Suç Araştırma Timleri, İstihbarat Unsurları ve Altınordu İlçe Jandarma Komutanlığınca olayın aydınlatılmasına ve şüphelilerin yakalanmasına yönelik yapılan titiz çalışmalar neticesinde; olaya karışan (3) şüpheli şahıs 12 Şubat 2020 günü yapılan operasyon sonucu yakalandı. Şüphelilerin (7) adet bileziği Ordu ve Samsun illerinde çeşitli kuyumculara sattıkları tespit edildi. Şüphelilerin üzerinde yapılan aramada ele geçirilen 11.800 TL. Cumhuriyet Savcısının talimatıyla mağdur M.K. isimli şahsa teslim edildi ve şüpheli şahıslar 13 Şubat 2020 günü adli makamlara sevk edildi.

Ordı İl Jandarma Komutanlığı, vatandaşları dolandırıcılık suçunun mağduru olmamaları için şu uyarılarda bulundu;

“Telefonda kendisini Jandarma, Polis, Asker ve Savcı olarak tanıtıp; “Adınız veya banka hesaplarınız terör örgütüne karıştı” diyerek altın veya para isteyenlere inanmayın.

Telefon görüşmeleri esnasında arka plandan gelen telsiz sesi vb. korku ve panik yaratma amaçlı senaryolara kesinlikle itibar etmeyin.

Telefonunuza gelen SMS metinlerinde aramanızı istedikleri telefon numaralarını kesinlikle aramayın. Kimlik ve kredi kartı bilgilerinizi kimse ile paylaşmayın.

Böyle bir durumla karşılaşmanız halinde derhal 156 JANDARMA veya 155 POLİS ihbar hattını arayın; ya da en yakın Jandarma/Polis Karakoluna müracaat edin” ifadelri kullanıldı.

Ordu İl Jandarma Komutanlığının dolandırıcılık olaylarının önlenmesi ve şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalarının kararlılıkla ve süreklilik arz edecek şekilde devam edeceği belirtildi. Haber: Soner ÖZDEMİR