Bugün, 4 Ağustos 2021 Çarşamba
  • Çarşamba 28.8 ° / 19.3 ° Açık hava
  • Perşembe 29.4 ° / 20.2 ° Açık hava
  • Cuma 32.3 ° / 20.5 ° kırık bulutlar


EK GELİR SAĞLANIYOR

EK GELİR SAĞLANIYOR

Ülkemizin en fazla fındık yetiştiren ili olan Ordu'nun Perşembe ilçesinde Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan ve Perşembe İlçe Tarım ve Orman Müdürü Engin Derebaşı'nın katılımıyla çay hasadı başladı.

“95 DEKAR ALANDA YILDA YAKLAŞIK 150 TON CİVARINDA ÇAY ÜRETİMİ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR"

Perşembe ilçesinde başlayan çay hasadına katılan İl Müdürü Kemal Yılmaz burada yaptığı açıklamada; "Ordu denince akla ilk olarak fındık gelmektedir. Ancak kentte fındığın yanında gelir getirici farklı ürünlerin de tarımı yapılmaktadır. Bunların arasında üretimi 1960'lı yıllarda başlayan çay da bulunmaktadır. 1960'lı yıllarda oldukça geniş alanlarda yetiştiriciliği yapılıyorken ilimizdeki çay fabrikasının kapanması ve diğer bazı nedenlerden dolayı çay yetiştiriciliği yapılan alanlar 1990'lı yıllarda azalmıştır. Perşembe ilçemizde 5 mahallede 95 dekar alanda yılda yaklaşık 150 ton civarında çay üretimi gerçekleştirilmektedir" dedi.

“ÇAY YETİŞTİRİCİLİĞİNDEN FINDIK ÜRETİCİLERİMİZE ÖNEMLİ BİR EK GELİR SAĞLANMAKTADIR"

İl Müdürü Yılmaz, "İlçemizde üretilen çayı, her kesim sonrasında belirlenen takvime göre Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR) kendi araçlarıyla üreticinin ve ürünün bulunduğu mevkiden teslim almaktadır" diyerek sözlerine şöyle devam etti; "Yaş çay alım taban fiyatı 2021 üretim sezonunda kg başına 3,87 TL açıklanmıştır. Ayrıca yine ÇAYKUR tarafından kg başına 13 Kuruşluk fark ödemesi yapılacaktır. Fark ödemesi ile birlikte yaş çayın kg fiyatı 4 TL'yi bulmaktadır. 1 dekardan 1500 kg civarında yaş çay elde edildiği dikkate alındığında çay yetiştiriciliğinden fındık üreticilerimize önemli bir ek gelir sağlanmaktadır" diyerek sözlerini noktaladı.

Haber: Mert Tolga COŞGUN