Bugün, 5 Aralık 2021 Pazar
  • Pazar 14.8 ° / 8.4 ° bulutlu bulutlar
  • Pazartesi 19.2 ° / 9.4 ° Bulutlar
  • Salı 19.7 ° / 9.5 ° Açık hava


FİYATLAR YORDU!

ÜRETİCİ İNDİRİM İSTİYOR!

Ordu Karacaömer’de 13 hayvan bakan 53 yaşında ki Mercan Demir, yem ve saman fiyatlarına gelen zam nedeniyle tereyağı fiyatlarının arttığını söyledi.

Vatandaşın alım gücünün düşük olduğunu ve fiyatlar nedeniyle vatandaşların kendilerine tepki gösterdiklerini söyleyen Mercan Demir, artan yem ve saman fiyatları nedeniyle ürünlere yansıtmak zorunda kaldıklarını belirtti.

Yem fiyatlarına gelen zamma indirim yapılması gerektiğini söyleyen Demir, “53 yaşındayım. 12 yaşından beri hayvancılık yapıyorum. 13 hayvanım var. Tereyağ, yoğurt ve peynir satışı yapıyorum. Şuanda 50-55 TL’ye de tereyağ var ama fabrika ürünü” dedi.

“KOLAYLIK SAĞLANMALI”

Hayvansal gıdayı kendimiz üretiyoruz ama yem ve samanda çok fazla sıkıntı yaşıyoruz diyen Demir, “Çoğunlukla yoğurt, süt satıyorum, tereyağı da isteyen müşterilerime yapıyorum. Tereyağın kilosu 80 TL. Vatandaşın alım gücü düşük. 2 yıldır fiyatlar bir hayli yordu. Yem fiyatları aldı başını gitti. Yemin çuvalı 155 TL. Yem fiyatları 100-120 TL olması gerekir. Geçen yıl Haziran ayında yemin çuvalını 108 liraya aldım, Temmuz’da 160 TL’ye çıktı. Hayvanları satmak istemiyoruz. Hayvan bakanlar için kolaylık sağlanmalı. Hayvanların samanında, yeminde en azından indirim olsun istiyoruz” diye konuştu.

Özel Haber: Sümeyye ŞAHİN