Bugün, 22 Ekim 2021 Cuma
  • Cuma 20.8 ° / 10.1 ° Bulutlar
  • Cumartesi 19.6 ° / 10.2 ° Açık hava
  • Pazar 17.9 ° / 10 ° Hafif yağmur


GELECEK GÜVENDE!

Ordu'da okullar temiz, gelecek güvende.

Millî Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Türk Standartları Enstitüsü arasında imzalanan, eğitim kurumlarında hijyen şartlarının geliştirilmesi ve enfeksiyonu önleme iş birliği protokolü kapsamında, hijyen şartlarının geliştirilmesi amacıyla Ordu’da okullar "Okulum Temiz Belgesi" almaya hak kazandı.

"Okulum Temiz Belgesi" almaya hak kazanan 19 ilçede eğitim öğretim faaliyetinde bulunan okulların belgeleri, Ordu İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Fatih Vargelolu tarafından temsilen Altınordu, Fatsa, Çatalpınar ve Perşembe İlçe Millî Eğitim Müdürlerine takdim edildi.

Müdürlük Makamında gerçekleştirilen belge takdim töreninde yaptığı değerlendirmede okullarda yüz yüze eğitimde sosyal mesafe, maske kullanımı ve hijyen kuralları kapsamında yapılan temizlik çalışmalarının önemine değinen Müdür Vargeloğlu, "Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de büyük ölçüde etkileyen COVID-19 salgını kişisel ve kurumsal alışkanlıklarımızı tamamen değiştirmektedir. Bu değişimleri doğru yönetebilmek ve 16 Mart 2020'den bu yana kapalı olan eğitim kurumlarımızın yeni normalde daha sağlıklı ve temiz şekilde açılması, çocuklarımızın güvenli bir şekilde eğitim ve öğretimine devam edebilmesi için ekibimiz tarafından büyük bir çaba ve özveri içerisinde çalışmalar yürütülmektedir. Eğitim kurumlarımızı daha iyi koşullarda açmak ve eğitim hizmetlerimizi yeni normale uygun hale getirmek için tüm paydaşlarımızla istişareler gerçekleştirerek hazırlıklarımızı tamamlamış bulunmaktayız” dedi.

ORDU’DA BAŞVURU ORANI %98

Ordu’da 451 okulun "Okulum Temiz Belgesi" almaya hak kazandığını belirten Müdür Vargeloğlu, "İlimizdeki başvuru oranımız %98 olurken, şimdiye kadar belge almaya hak kazanan okullara İlçe Millî Eğitim Müdürlerimiz aracılığıyla belgelerini takdim ettik. Güçlendirme çalışmalarımız tamamlandıktan sonra, tüm okullarımız belgelerini almak için gerekli çalışmaları yapacaklardır. Bu vesileyle Okulum Temiz Belgesi'ni alan okullarımızı tebrik ediyor, emeği geçen tüm idareci ve öğretmenlerimize teşekkür ediyorum." diye konuştu.

İlimizde eğitim kurumlarında sunulan eğitim hizmetlerine standart kazandırılabilmesi için, hijyen ve enfeksiyon alanlarında uzmanlaşan 21 denetim personeli "Bakanlık ile Türk Standartları Enstitüsü (TSE) arasında imzalanan "Eğitim Kurumlarında Hijyen Şartlarının Geliştirilmesi ve Enfeksiyon Önleme Kontrol Kılavuzu'nda" belirlenen şartlara uygunluğu için yerinde incelemeler yapıldı. Bu incelemeler ve raporlamalar neticesinde ilgili kılavuza uygun şekilde eğitim kurumlarının eksiklikleri tespit edilerek giderildi ve belgelendirildi. Okul ve kurumların salgın döneminde kullanılması gerekli olan temizlik hijyen malzemeleri, el antiseptiği, cerrahi tip maske ile kullanılan maskelerin güvenli bir şekilde bertaraf edilmesi için depolama alanları, atık kutuları, salgın ile mücadele kapsamında bastırılan afiş, broşür, talimatlar ve sarfiyat malzemeleri ihtiyaçlarının temini ivedilikle tamamlandı.

Okulum Temiz Belgesi almak için ilimizde 513 okul ve kurum belge almak için başvuruda bulunmuş olup, bunlardan 451 okul ve kurumun tetkik planlaması yapılmış ve "Okulum Temiz" belgesi almaya hak kazanmıştır. Bu okullardan 42 okul güçlendirme çalışmasında olduğundan belgelendirme süreci güçlendirme çalışmaları bittikten sonra tamamlanacak. Geriye kalan 20 okulun tetkik işlemi tamamlanmış ve raporlama süreci devam ediyor.

Haber: Müberna AVCI