reklamy
  • Cuma 25 ° / 18 ° Güneşli
  • Cumartesi 26 ° / 21 ° Fırtına
  • Pazar 27 ° / 21 ° Fırtına


GIDA ETİKETLEME EĞİTİMİ  VERİLDİ

 

 

Ordu İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü tarafından, Eğitim ve öğretim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde çalışan 109 kişiye eğitim verildi.

 

Gıda güvenilirliğinin sağlanması, sağlığın ve tüketici menfaatlerinin korunması, sektörde haksız rekabetin engellenmesi ve gıdalarda taklit ile tağşişin önlenmesi amacıyla gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, işleme ve dağıtımının tüm aşamalarında resmi kontrol faaliyetleri Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından yürütülüyor.

İl Müdürlüğü ayrıca mevzuat dâhilinde Tarım ve Orman Bakanlığınca, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim ve öğretim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren yemekhane, kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde çalışan kişilerin eğitim çalışmaları ve buralarda satılmak üzere hazırlanan gıdaların etiketleme prosedürlerine ilişkin bilgilendirme çalışmalarına da ağırlık veriyor.

 

109 PERSONEL BİLGİLENDİRLDİ

Bu kapsamda Milli Eğitim Bakanlığına bağlı eğitim ve öğretim kurumları bünyesinde faaliyet gösteren kantin, kafeterya, büfe, çay ocağı gibi gıda işletmelerinde çalışan 109 personele Ordu Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda bilgilendirme toplantısı yapıldı.

 

 Toplantıya katılan personele Gıda ve Yem Şube Müdürlüğünde görevli Veteriner Hekim Recai Vural ve Gıda Yüksek Mühendisi Ebru Sedef Kaplan tarafından toplu tüketim yerlerinde işletmelerin uyması gereken etiketleme ve tüketicileri bilgilendirme kurallarının yanı sıra 174 Alo Gıda, Okul Kantinlerine Dair Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği, Beslenme, Gıda Zehirlenmeleri ve Su Hijyeni konularında eğitim verildi. Toplantının sonunda katılımcılara Bakanlığın ve İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan poster, broşür ve bilgilendirme notları dağıtıldı. Haber: Furkan TOMAKİN