Bugün, 22 Ekim 2021 Cuma
  • Cuma 20.8 ° / 10.1 ° Bulutlar
  • Cumartesi 19.6 ° / 10.2 ° Açık hava
  • Pazar 17.9 ° / 10 ° Hafif yağmur


HİÇBİR ANLAMI YOK!

OYUNLARI BOZACAĞIZ!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi, Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, serbest piyasada fındık fiyatının 23 TL’ye kadar inmesine ilişkin, “Üreticilerimiz panik yapmasın. Bu oyunları bozacağız” çağrısı yaptı.

“BU FİYATLARIN HİÇBİR ANLAMI YOK”

Serbest Piyasada fındık fiyatının 23 TL’ye kadar düşmesine ilişkin “Bu oyunları bozacağız, üreticilerimiz fındığını bu fiyatlara pazara indirmesin” diyerek çağrıda bulunan TZOB Yönetim Kurulu Üyesi, Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, “Bu süreç her yıl maalesef karşımıza getiriliyor. Ama bu yıl biraz daha etkili oldu” ifadelerini kullandı.

“MAĞDUR OLDUĞUMUZ BİR SÜRECE DOĞRU GİDİYORUZ”

Fındıkta beklemediğimiz serbest piyasayla karşı karşıyayız diyen Başkan Soydan, “Yıllardır söylüyoruz. Tekelleşmeye doğru giden bir piyasanın olduğunu ve bugün itibariyle tekelleşmiş olan serbest piyasada fiyatlar 23 TL’ye kadar indi. Bu durum sadece üreticiye zarar vermiyor. Sektörün içinde birçok manav ve diğer alıcılarında rahatsız olduğu, mağdur olduğu bir sürece doğru gidiyoruz” diye konuştu.

“GİDİŞATA DUR DEMELİYİZ”

“Tüm sektör ile birlikte bu gidişata dur dememiz lazım” vurgusu yapan Soydan, “23 – 23,50 TL Fındık fiyatlarının hiçbir anlamı yok. Bu fiyatları hiçbir üreticimiz hak etmiyor. Bu yıl fındıkta randıman ve kalite var. Fındık rekoltesi düşük olmasına rağmen bu istenilmeyen ve beklenmeyen bir rakama geldik. Üreticilerimiz burada panik yapmasın. Üreticilerimizin bugünkü oluşan 23 TL seviyelerine fındığını satması büyük bir mağduriyettir.”

“DURUMUN TAKİPÇİSİYİZ”

Soydan, “Toprak Mahsulleri Ofisi fındık alımlarına devam ediyor. Milli ürünümüzün, yeşil altınımızın gerçek değerinin oluşturulması, algı oyunlarının derhal ortadan kaldırılması için tüm mücadelemizle bu oyunu bozacağız. Bu durumu yakinen takip ediyoruz.”

“ÜRETİCİLERİMİZ PANİK YAPMASIN”

Soydan, “Bu süreç her yıl maalesef karşımıza getiriliyor. Ama bu yıl biraz daha etkili oldu. Bu oyunları bozacağız. Üreticilerimiz panik yapmasın” dedi.

Özel Haber: Sümeyye ŞAHİN