reklamy
  • Çarşamba 22 ° / 18 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 22 ° / 16 ° Parçalı bulutlu
  • Cuma 22 ° / 19 ° Fırtına


İHRAÇ SEBEBİNİ AÇIKLADI

Fındık fiyatlarına ilişkin eleştirileri nedeniyle Milliyetçi Hareket Partisi'nden ihraç edilen Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Haber Global'de yayınlanan sansürsüz programında ihraç sebebinin ayrıntılarını açıkladı.

Enginyurt ihraç sürecine ilişkin şu açıklamayı yaptı:

Ordu'ya Bolaman Rehabilitasyon Projesi’nin tanıtımı için gelen Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli’nin yaptığı rekolte açıklamasında hata yaptığını belirten Milletvekili Enginyurt, şu açıklamayı yaptı:

“Sayın Tarım Bakanı birinci yanlışı konuşmasında yaptı. Arkasından ikinci ve en vahim olan hatayı yaptı. Dedi ki, ‘Bu sene ben tespit yaptırdım. Hatta 3 defa rekolte tahmini yaptırdım.’ 3 defa rekolte tahmini yapmak teknik olarak imkansız bir şey. ‘665 bin ton rekolte var’ dedi ve Türkiye İhracatçılar Birliği de hemen bir gün sonra Tarım Bakanı'na destek vermek amacıyla ‘Rekolte 670 bin ton’ diye açıklama yaptı.

Halbuki fındık üreten herkes biliyor ki bu sene 600 bin tonu geçmeyecek rekolte. Çünkü dolu yağdı, yanık var, çürük var. Fındık 600 bin tonu geçmeyecek. ‘665 bin ton’ dediği an piyasada 21 lira olan fındık 18 liraya düştü. Bu üreticinin işine yaramadı. Biz de buna tepki göstererek, ‘Sayın Bakan yanlış bilgilendiriliyorsunuz o il müdürleri hakkında dava açın. Yok bunu inanarak söylüyorsanız fındığa, üreticiye ihanet ediyorsunuz. Tarım Bakanı olarak çiftçinin yanında olman gerekir ama sen bu açıklamayla maalesef çiftçiye ihanet ettin’ dedik. Bundan dolayı Cumhur İttifakına zarar verdiğimiz gerekçesiyle partiden ihraç edildik." Haber Merkezi