Bugün, 28 Eylül 2021 Salı
  • Salı 19.1 ° / 11.9 ° kırık bulutlar
  • Çarşamba 16.8 ° / 11.2 ° bulutlu bulutlar
  • Perşembe 16.2 ° / 10.8 ° kırık bulutlar


KABUL ETMİYOR!

KABUL ETMİYOR!

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi, Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, Rekolte üzerinden fiyatların belirlenmemesi gerektiğini söyledi.

Fındık sezonuna kısa bir süre kala üreticilerin fiyat beklediğini dile getiren TZOB Yönetim Kurulu Üyesi, Perşembe Ziraat Odası Başkanı Soydan, 30 TL altında ki fiyatı üreticilerin kabul etmediğini dile getirdi.

Üreticilerimiz 2020 yılından sonra bahçelerine önemli derecede gübreleme, ilaçlama, bakım ve budamalarla ilgili gerekli bakımlarını yaparak ekonomilerine katkı sağlamak için ellerinden geleni yaptılar diyen Başkan Soydan, “Şuanda fındık sezonuna az bir zaman kaldı ve üreticilerimiz fiyat bekliyor. Bizlerde ziraat odaları olarak üreticilerimizin bir kuruş fazla kazanması ve emeğinin karşılığını alması yönünde çalışmalarımızı en iyi şekilde sürdürmeye gayret ediyoruz. Ziraat odaları olarak raporlarımızı ve taleplerimizi hazırladık. Geçtiğimiz günlerde de Ankara’ya giderek milletvekillerimize dosyamızı sunduk. Tabi bizim ve üreticilerimizin talep ettiği rakamın olması yönünde taleplerimiz oldu. Özellikle maliyet çalışmasını yaptık. Bu maliyet çalışmamızın üzerinden bir fiyatın verilmesi gerektiğini dile getirdik. Bu rakam da 30 lira gibi bir rakama tekabül ediyor. Bu rakamların altındaki bir fiyatı üreticilerimiz kabul etmiyor. Gübre, ilaçlama, işçilik derken fındık ürününde maliyetler ciddi şekilde arttı. Bunların hepsi dikkate alındığında geçen seneki 22-22.5 liranın üzerine bu sene 30 lira civarındaki bir fiyat hem üreticileri hem kamuoyunu hem de sektörü rahatlatacaktır” ifadelerini kullandı.  

“ORDU’DA REKOLTENİN DÜŞMESİNE NEDEN OLDU”

Rekolte üzerinden fiyatların belirlenmemesi gerektiğini söyleyen Soydan, “Biz üretmek için elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle 15 Şubat’tan sonra ve Mart ayında belli bölgelerde bir doğa afetiyle karşı karşıya kaldık. Bu da Ordu’da rekoltenin düşmesine neden oldu. Rekolte üzerinden spekülasyon- algı yapmak da doğru değil. İnşallah yakın bir zamanda da hasattan önce TMO tarafından fındık alımları tarihi belirlenir. Yetkililerde en kısa zamanda taban fiyatı açıklayarak üreticilerimizde bahçeye güle oynaya girmesi temennimiz” diye konuştu.

“KİLO KAYBI OLUYOR”

Hasat zamanı fındıklarımız olgunlaşmadan kesinlikle koparmayalım vurgusu yapan Soydan, “Bir yıl bekledik ve fındığın olgunlaşmasını da bekleyelim. Erken toplanan fındıklarda randıman düşüklüğü ve kilo kaybı oluyor bunlara dikkat edelim” dedi.

Özel Haber: Sümeyye ŞAHİN