reklamy
  • Çarşamba 25 ° / 20 ° Güneşli
  • Perşembe 26 ° / 17 ° Güneşli
  • Cuma 25 ° / 18 ° Güneşli


KAÇ LİRA?

Her sene gerek arazide çalışarak gerekse de masa başında hesaplamalar yaparak fındık için fiyat maliyet hesabı yapan Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, yaptığı fiyat maliyet hesabını basınla paylaştı.

Ordu ilinde 1 kilo fındığın üreticiye  kaç liraya mal olduğun, ne kadar harcama yapıldığını açıklayan Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, açıklamasının sonunda ise Türkiye için fındık rekolte tahmininde de bulundu.

3 SAYFALIK RAPOR HAZIRLADI

Her yıl olduğu gibi 3 sayfalık rapor çıkarttığını belirten Mühendis Şensoy, “Şu an rakamlarımız belli, her yıl olduğu gibi yine 3 sayfalık bir çalışma raporumuz var. Fındık hiçbir zaman yeni doldurmayacak, dünya çikolata sanayinin 1 numaralı ürünüdür. Yaklaşık 100 milyar dolarlık bir piyasanın değişmez bir ürünüdür. Böyle bir ürünü Ordumuz Dünyanın dörtte birini, ülkemizin de üçte birini tek başına üretmektedir.” Dedi.

ÜRETİCİYE MALİYETİNİ AÇIKLADI

Fındığın üreticiye maliyetini açıklayan Mühendis Şensoy, “Nihai olarak Ordu'da 19 lira maliyetle üretiyor. Biraz yüksek gibi gözükebilir. Ama özellikle bu yıl maliyetlerin artması, gübrelerde ilaçlarda işçilikte, rekoltenin de biraz düşük olmasından dolayı 19 lira 1 kiloda harcanan paradır. Bunun üzerine %25 refah payı ya da fındık tarımının sürdürülebilirliği de eklenince her kiloya 23 Lira 75 kuruş olur. Bir üretici eylül ayında 1 kilo fındığını tüccara yada TMO’ya en az 23 Lira 75 kuruştan satmalıdır.” Dedi.

“AFAKİ RAKAMLAR KULLANMADIM”

Yaptığı maliyet analizinde yüksek rakamlar kullanmadığını da belirten Mühendis Şensoy, “Rekolte düşüklüğünden dolayı geçen sene 3 işçi hesapladığı yerde bu sene 2 işçi hesapladım. Fındık işçiliği fiyatını ise geçen sene 110 Liradan hesaplarken bu sene ise 120 liradan hesapladım.” Dedi.

REKOLTE TAHMİNİNDE DE BULUNDU

Fındık rekolte tahmininde de bulunan Mühendis Şensoy, “Türkiye genelinde fındık, Ordu ilimiz genel olarak ülkemizin üçte birini üretir. 155 Bin ton  dedim. Bunu 3 ile çarparsak 465 bin ton yapar. Ben yanılma payları veya diğer bölgeleri bilmediğimiz için istatistikleri kullanıyorum. Türkiye’nin genel rekoltesi olarak 500 Bin ton tahmin ediyorum.” Dedi.

FINDIK ALTIN DEĞERİNDE

Fındığın her sene olduğu gibi bu sene de altın değerinde olduğunun altını çizen Mühendis Şensoy, “Fındık bu sene rekoltenin az olmasından ve depolarda stok olmamasından dolayı altın değerinde. Fındığımıza Dünya çikolata sanayisinin ihtiyacı vardır. O kadar değerlidir.” Dedi. Haber: Soner ÖZDEMİR