reklamy
  • Cuma 23 ° / 16 ° Parçalı bulutlu
  • Cumartesi 20 ° / 17 ° Parçalı bulutlu
  • Pazar 19 ° / 15 ° Fırtına


MAYIS BÖCEĞİNE DİKKAT!

Mayıs böceği hakkında açıklamalarda bulunan Ordu Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz, Kasım aylarında atılan çiftlik gübresinin içerisinde Mayıs böceği bulunabileceğine dikkat çekti.

Mayıs böceği ile mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizen İl Müdürü Yılmaz, şu bilgileri verdi:

“Mayıs Böcegi larvası (kurtları) halk arasında kadı lokması veya manas olarak bilinir. Larvalar (kurtlar) kıvrık, tombul ve beyaz renktedir. Tam gelişmiş larvanın boyu 4-4,5 cm kadardır. 

Ergin bir dişi ortalama 60 yumurta bırakır. Yumurtadan çıkan larvalar toplu halde yaşayıp otların köklerini kemirirler. Sonbaharda kışı geçirmek üzere toprağın derinliklerine inerler. Fındığın ince kökleriyle beslenirler. Fındıkta 1 cm çapına kadar olan kökleri kolayca koparıp tahrip ederler. Daha sonra zarar görmüş bu köklerden oluşan cılız sürgünler kolaylıkla kurur. Bazı bahçelerde yeknesak olarak kurumalara neden olur.”

Kullanılan gübreye de dikkat çeken İl Müdürü Yılmaz, “Ekim ayından itibaren fındık üreticilerimizin bahçelerin de yoğun olarak Çiftlik Gübresi kullanmaya başlanacak. Çiftlik Gübresi kullanırken  kullanılan gübrenin mutlaka yanmış olması gerekir. Yanmamış Çiftlik gübresinin içerisinde Mayıs Böceği larvaları olabilir. Bu nedenle hiç bir suretle yanmamış Çiftlik Gübresinin kullanılmaması gerekir.” Dedi.

İl Müdürü Kemal Yılmaz ayrıca Mayıs böceğinin bahçelerdeki yoğunluklarının azaltılması amacıyla, toplanarak yok edilmek suretiyle kültürel olarak mücadele edilebileceğini, eğer kimyasal mücadele yapılacaksa  buna karar verebilmek için larva yoğunluğunun tespit edilmesi gerektiğini, 1 m² de 3 veya daha fazla larva bulunması durumunda kimyasal mücadeleye karar verilebileceğini, kimyasal mücadelenin ise gecikmeden Ekim ayı ortalarına kadar yapılmasını, Kimyasal mücadelede de Bakanlık tarafından ruhsatlandırılmış Bitki Koruma Ürünlerinin kullanılması gerektiğini, üreticilerin konu ile ilgili İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuru yapmaları halinde kendilerine teknik destek verileceğini ifade etti. Haber: Furkan TOMAKİN