Bugün, 17 Nisan 2021 Cumartesi
  • Cumartesi 11 ° / 8 ° Bulutlu
  • Pazar 13 ° / 7 ° Fırtına
  • Pazartesi 13 ° / 10 ° Bulutlu


MHP’DEN MUHASEBECİLER ODASI’NA ZİYARET

MHP’DEN MUHASEBECİLER ODASI’NA ZİYARET

MHP Ordu İl Başkanı Naci Şanlıtürk ve İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Vergi Haftası ve 1-7 Mart Muhasebe Haftası münasebetiyle Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Ordu Mali Müşavirler Odası Başkanı Bahadır Baş; “Yapmış olduğunuz ziyaret nedeniyle şahsım ve meslektaşlarım adına teşekkür ediyorum. Bugünlerde meslek camiamızın ve iş dünyamızın yaşadığı bir sorunu sizlerle paylaşmak istiyorum. 56486 sayılı yasa ile 51 ile getirilen %6 teşvik yasasının uzamasını iş dünyası bekliyor. Çalışan başına 214 liralık kişi başı destek. Sayın Cumhurbaşkanımız bunu geçen yıl 23 Şubat’ ta uzatmıştı, bugün 24 Şubat oldu henüz uzama gelmedi. Camiamız uzama konusunda olumlu olumsuz bir açıklama bekliyor. Bu konuda bir girişim, bir açıklamayı iş dünyası İle birlikte biz Mali Müşavirlerde bekliyoruz.” dedi.

Başkan Şanlıtürk’e taleplerini bildiren Oda Başkanı Baş, “Mali müşavirlerin sorunları var, sizde yakından biliyorsunuz bunları, en önemlisi ben bunu görüyorum sayın başkanım, Pandemi de 11 Marttan bu yana evine gidemeyen, kısıtlamadan muaf tutulan beyannameleri hazırlayan bir meslek grubuyuz, yaklaşık olarak 3 milyon kişinin Kısa Çalışma Ödeneğinin başvurularını biz Mali Müşavirler olarak yaptık, tabiki iş veren aydına yapıyoruz, devletimiz para veriyor ama, o formları, bildirgeleri hazırlayan, iş veren adına gönderen muhasebecilerdir. Memleketimize hizmet ediyoruz bu yüzden biraz onure edilmek desteklenmek istiyoruz, bu konuda duygusal desteklerde bizler için önemli özellikle bunu ifade etmek istiyorum. Bir diğer konu Arabuluculuk konusu bu konuda dünya uygulamalarına bakalım diyoruz, dünya uygulamalarında arabuluculuk nasıl uygulanıyorsa bizde de o şekilde uygulansın. Biz işçi-işveren ve ticari uyuşmazlıklarda Mali Müşavirlere bu alanın açılmasını istiyoruz.” dedi.

Kamusal bir hizmet verdiklerini de sözlerine ekleyen Baş, “Camiamız bir başka talebi de KDV İndirimi bekliyor, kamusal bir hizmet veriyoruz, mesleğimiz kamusal bir hizmet, işlediğimiz suçlarda devlete memurları gibi yargılanıyoruz. Devlet egemenlik gücünü bize devrediyor ve vergiyi biz oluşturuyoruz, bu konuda pozitif bir ayrımcılık bekliyoruz, bunlar bizim için çok önemli konular. Ayrıca mesleki sorunlarımız İle İlgili hazırladığımız bir dosyamız var. Onu size meslektaşlarım adına teslim ediyorum. Ve yapmış olduğunuz bu nazik ziyaret için teşekkür ediyorum” dedi.

Sorunlarını yakından takip edeceklerini belirten Ordu MHP İl Başkanı Naci Şanlıtürk; “Çok değerli başkanım öncelikle misafir ettiniz ağırladığınız için çok teşekkür ediyorum. Muhasebeci Mali Müşavirler olarak ülkemizin ekonomisin en büyük kaynağı olan vergileri sizler oluşturuyorsunuz. Verginin toplanması adına çok kutsal bir görev yapıyorsunuz.  Vergisi ödenmiş kazanç kutsal kazançtır. Hakkaniyet içerisinde oluşturmuş olduğunuz bu vergiler ile devletimiz, milletimize hizmet ediyor. Verginin toplanması adına çok kutsal bir görev yapıyorsunuz. Mükelleflerin olduğu gibi siz Mali Müşavirlerinde sorunları var. Bu sorunlar konusunda verdiğiniz dosyayı ve ilettiğiniz sorunları yönetim kurulumuz ile yakından takip edip Genel Merkezimize ileteceğiz. En kalbi duygularımla vergi haftanızı ve 1-7 Mart Muhasebe Haftanızı kutluyorum.” dedi. Haber: Dilek TİRYAKİ