Bugün, 24 Ocak 2021 Pazar
  • Pazar 14 ° / 3 ° Bulutlu
  • Pazartesi 14 ° / 4 ° Parçalı bulutlu
  • Salı 14 ° / 9 ° Bulutlu


MUHASEBECİ STRES YÜKÜ

 

Ordu Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odasu Başkanı Bahadır Baş, Pazartesi gece yarısına kadar çalışmayan Defter Beyan Sistemi dolayısıyla bir açıklama yaparak muhasebecilerin mağdur olduklarını ifade etti.

Yaptığı açıklamada Başkan Baş,  beyannamelerde erteleme beklentisi olduğunu belirterek, “Dün gece yarısına kadar defter beyan sistemi çalışmadı. Beyannameler onaylanamadı. TÜRMOB ve ODALAR dün sorunun kendilerine ifade edildiği andan gece yarısına kadar süreçi ve meslektaşların talebini GİB’e ilettiler. Ülkedeki bütün Meslek Mensupları dün geceyi ayakta stres ile GİB ‘den gelecek uzama, erteleme beklentisi ile geçirdiler.” Dedi.

Alışkanlık haline geldiğini de ifade eden Başkan Baş, “GİB tarafından yürütülen teknik çalışmalara rağmen sistem çalışmıyor. Alışkanlık haline geldi. Devlet kurumlarında göç yolda düzelir mantığı hakim. Her uygulamaya başlıyorlar TÜRMOB’dan, Odalardan, Meslek Odalarından görüş alınmıyor. Uygulamaya başlayalım sorunları yolda çözeriz. Sorunları yolda çözer diye düşünülüyorsa bilinmeli ki sorunlar yolda çözülmüyor. Mali Müşavirler strese girip yaşamlarını kaybediyorlar. Biz devlet kurumlarından şunu istiyoruz. Bir uygulamaya karar verdiğinde paydaş kurumların görüş ve önerisini dikkate alması lazım. Onlarında bu düzenlemenin aktif bir öğesi haline getirmeli. Yoksa çıkartılan düzenleme başarı ile hayata geçmiyor.” Dedi.

E-Uygulamaların stres yükü olduğunu belirten Başkan Baş, “Meslek Stresi Değil E Uygulamaların Doğru Hayata Geçirilememesinin Yarattığı Stres Bizi öldürecek. Ortaya çıkan mağduriyetin önlenebilmesi için konu dün öğlenden itibaren ve bugün TÜRMOB tarafından yakın takip edilmektedir.” Diyerek tepkisini dile getirdi. Haber: Soner ÖZDEMİR