Bugün, 28 Eylül 2021 Salı
  • Salı 19.1 ° / 11.9 ° kırık bulutlar
  • Çarşamba 16.8 ° / 11.2 ° bulutlu bulutlar
  • Perşembe 16.2 ° / 10.8 ° kırık bulutlar


ÖLÜMDEN KORUYACAK DÜZEYE ULAŞMALI!

ÖLÜMDEN KORUYACAK DÜZEYE ULAŞMALI!

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, Ordu ili, ikinci doz aşıda Türkiye ortalamasından daha iyi durumda olduğunu söyledi.

“BAŞARILI ORANI YAKALAMIŞ DURUMDA”

Türkiye ikinci doz aşı oranında nüfusa göre oranlandığında % 16 oranında iken, ordu ilimiz % 22 oranını yakalamış durumdadır diyen Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, “Hemen yanı başımızdaki komşu ilimizin bu klasmandaki oranı ise % % 19’dur. Diğer yanımızdaki Giresun ili ise % 25 gibi oldukça başarılı bir oranı yakalamış durumda. Tabi burada da en önemli kıstaslardan birisi de nüfus yoğunluğu. Samsun nüfusu Ordu nüfusunun, Ordu nüfusu da Giresun nüfusunun yaklaşık iki katıdır. Bu önemli bir etkendir ama bir diğer kıstas da, aşılama yapan kurum ve personelin özverili çalışması ve isteğidir. Pandeminin başından beri bu isteğin ve özverinin Ordu ilindeki sağlık personellerinde fazlasıyla olduğunu takip etmekteyiz” dedi.

“GÜNLÜK PERSONEL TAKVİYESİ SAĞLANABİLİR”

Uzm. Dr. Coşkun, “Bütün mesele ülkemizde hala % 16’larda olan oranı, ilk hedef olan % 28-30’lara çıkarabilmek ve ölüm sayılarını bir elin parmaklarına karar düşürebilmektir. Bunu da daha önce İngiltere’deki % 28 oranın ölümleri azaltmada ne kadar işlevsel olduğunu bilmekteyiz. Temennimiz tüm illerin aşılama oranlarının kusa zaman içerisinde aynı başarılı düzeye gelmesidir. Bu aşamada Haziran ayı çok önemlidir. Nüfusu çok yoğun olduğu İçin, aşılama oranında geri kalmış illere, eğer sorun personel eksikliğinden kaynaklanıyorsa, iyi bir planlamayla, gerekirse yanı başında ve durumu daha iyi olan iller günlük personel takviyesi sağlayabilir, bu da gündeme gelebilir diye düşünüyorum. Çünkü Haziran ayı bittiğinde, bizim ikinci doz aşı oranlarımız toplumu ölümlerden koruyacak düzeye ulaşmalıdır. Ancak bu durumda,  daha kontrollü bir yaz mevsimi olabilir. Aksi takdirde bilinen sıkıntılar yine ortaya çıkmakta zaman kaybetmeyecektir” diye konuştu.

Haber: Sümeyye ŞAHİN