Bugün, 27 Şubat 2021 Cumartesi
  • Cumartesi 11 ° / 2 ° Güneşli
  • Pazar 12 ° / 3 ° Parçalı bulutlu
  • Pazartesi 8 ° / 6 ° Bulutlu


OLUMLU AMA YETERSİZ!

Esnaf, destek paketini yorumladı: Olumlu ama yetersiz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçtiğimiz günlerde, Covid-19 salgınından en çok etkilenen meslek grupları için bir destek paketi açıkladı. Erdoğan’ın, iş yeri kira olan esnafa üç ay süreyle büyükşehirlerde aylık 750 lira, diğer illerde ise 500 lira kira desteği yapacaklarını açıklamasının ardından, salgın döneminde zor günler geçiren esnafların kimisini sevindirirken, kimi esnafı ise tatmin etmedi.

 

KİMİ ESNAFLARI TATMİN ETMEDİ

 

Corona virüsü nedeniyle deyim yerindeyse kan ağlayan esnafın yüzünü yeni açıklanan tedbirler de tam anlamıyla güldürmedi. Verilecek desteğin biraz da olsa nefes aldıracağını ve bu süreçte çok zarar ettiklerini söyleyen esnaflar daha ciddi yardımlar beklediklerini de dile getirdi.

 

ESNAFA NEFES ALDIRACAK

 

10 yıllık sürecin en kötü dönemini yaşadıklarını söyleyen Esnaf Kadir Şahin, “Covid- 19 salgını nedeniyle bizim gibi birçok esnaf süreçten kötü etkilendi. Dükkânlarımız kira. Ödemelerimizi yapmakta zorlanıyoruz. İşyeri sahibi kirayı sorduğunda veremiyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın esnaflara yönelik açıkladığı destek paketi bize biraz da olsa nefes aldıracak. Ülke olarak biran önce normale dönmek istiyoruz. Vatandaşlarımızın maske, mesafe ve hijyen konularında dikkatli olmalarını rica ediyorum” dedi.

 

ESNAF BİRKAÇ BARDAK ÇAY İLE GÜNÜ KURTARMANIN PEŞİNDE

 

Verilen desteğin yetersiz olduğunu söyleyen Eray Palakçı, “3 yıllık esnafım. Destek paketinde yer alan miktar çok yetersiz. 2 Bin TL kira veriyorum. 3 ay gibi bir süre kapalı kaldık. O süreçte kredi çektik. Krediyi ödeme zamanımız geldi, tekrar kapandık. Borcumuzu ödeyemedik. Giderler çok ama gelir yok. Verilen destek komik bir rakam ama hiç yoktan iyidir diyoruz. Pandemi çıktığından bu yana kapanıp hiç açmayan dükkânlar var. Esnafın vergisi düşürülebilir, kira ve faturalara yardımcı olunabilirdi. O nedenle verilen miktar komik bir rakam. Yaktığım elektriği karşılayamıyorum. Kiramı yıllık vermiştim ondan dolayı biraz daha rahatım yoksa çoktan kapatmıştık” diyerek zorlu süreçten bahsetti.

 

 

ESNAF OLANI YEDİ

 

Elemanını çıkarmak zorunda kaldığını söyleyen Ahmet Karaca, “7 yıldır Çay ocağı işletiyoruz. 2 ay gibi bir süre dükkânlarımız kapalı kaldı. Bu süreçte iş yapamadığımız için yanımda çalışan elemanım iş yok dedi ve kendisi gitti. 1,500 gibi bir miktar kira ödüyoruz, 500-750 TL gibi bir yardım söz konusu. Verilen o miktarlarla kiramızın yarısını dahi ödeyemiyoruz. Yeterli bir miktar değil ve geç kalınmış bir destek. Bizden daha kötü durumda olanlarda var. Bizler bu süreçte kıyıda köşede, elimizde ne varsa olanı yedik. Bizde vardı ama olmayanlarda var. Köye gittik bağımızda bahçemizden topladıklarımızı yedik” diyor.

 

ESNAFA CAN SUYU

 

2 aydır kirasını ödeyemediğini ve verilecek desteğin esnafa can suyu niteliği gördüğünü söyleyen Sunay Anaçoğlu, “Biz küçük ölçekli esnaflarız. Kuaförler olarak Covid-19’dan en çok etkilenen esnaflar arasında yer alıyoruz. Kötü bir dönemden geçiyoruz. 2 aydır kiramızı veremiyoruz. Esnafa açıklanan destek paketi Esnafa can suyu niteliği görüyor. Şu süreçte destekten yararlanacak esnaflarımız rahat bir nefes alacaktır. Bu salgın elimizde olan bir durum değil. Elimizde olan bir durum olsaydı herkes elinden geleni yapardı” diye konuştu. Özel Haber: Dilek TİRYAKİ