reklamy
  • Çarşamba 25 ° / 20 ° Güneşli
  • Perşembe 26 ° / 17 ° Güneşli
  • Cuma 25 ° / 18 ° Güneşli


“ÖRNEK BELEDİYE OLDUK!”

Altınordu Belediye Meclisi Covid-19 salgını dolayısıyla verilen 3 aylık aranın ardından bir araya gelerek Temmuz Ayı Olağan Meclis toplantısını gerçekleştirdi.

Meclis toplantısında Altınordu Belediyesi’nin 1 yıllık faaliyetleri ve Koronavirüs sürecinde yaptığı hizmetler değerlendirildi.

Kovid 19 önlemleri çerçevesinde Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören'in başkanlığında yapılan Altınordu Belediyesi Temmuz ayı Olağan Meclis Toplantısına meclis üyelerinin yanı sıra basın mensupları katıldı. 

Temmuz Ayı olağan Meclis Toplantısı Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’in konuşması ile başladı. Başkan Tören, yaptığı konuşmada 31 Mart seçimlerinin ardından göreve gelmelerinin üzerinden geçen 15 aylık süreyi ve pandemi sürecinde hayata geçirilen çalışmaları değerlendirdi.

BAŞKAN TÖREN: “BUGÜN ATACAĞIMIZ ADIMLAR YARININ ŞEKİLLENMESİ HAYALİMİZİ BELİRLEYECEK”

Başkan Tören, “Güçlü alt yapı ve üst yapısı çağdaş modern şehir kimliği ve kent estetiği ile insana ve doğaya saygılı daha yaşanabilir standardı yüksek bir şehir için kesintisiz çalışırken diğer yandan göçün ve işsizliğin önlendiği yaşam endeksiyle iddialı sadece kendine yeten değil üreten rekabet eden şehirlerle yarışan bölgesinde model ve marka ‘vizyonu dünya kenti Altınordu’ için insana yakışır sürdürülebilir şehircilik anlayışı içerisinde çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

‘Çok para harcayarak değil ortak akılla kaynakları etkin ve verimli kullanarak çok emek harcayarak belediyecilik yapıyoruz. Az maliyetli çok mahiyetli işlere imza atıyoruz” diyen Başkan Tören, “Biz ilk günden bu yana, yaşayan şehir vurgusu yaptık. Biz bu vurguyu yaparken tabiattan yalıtılmış bir öğreti, bir ideoloji, bir dünya görüşünü dile getirmiyoruz. Biz bir taraftan gelişmeye yönelik politikalar oluştururken diğer taraftan çevreyi, insanı ve tüm habitatı içine alan düzenli, hormonsuz, organik bir yaşamı hayatın merkezine oturtmaya çalıştık. Biz şehirle birlikte yaşıyoruz. Bizim bugün atacağımız adımlar, yarının şekillenmesi hayalimizi de belirleyecektir. Bu sebeple her zemin ve şartta şehre karşı sorumluluklarımıza ilişkin güçlü bir muhasebe yapmak zorunda olduğumuzun farkındayız. Amacımız tek, insanı yaşatan devletin, insana hizmet, doğaya hürmet eden belediyesi olmak. Çok para harcayarak değil, çok emek harcayarak ortak akılla kaynakları etkin ve verimli kullanarak belediyecilik yapıyoruz. Biz, fikrin israf edilemeyeceğini, zamana, paraya, emeğe dair israfın da haram olduğunu bilerek tahayyüllerimizi, tasarruflu bir zeminde, şehirle, insanla buluşturmaya kararlıyız. Etkin belediyeciliğimiz yanına verimli belediye hizmetlerini; kaliteli yönetim anlayışımızın yanına az maliyetli fakat insana hizmet mahiyetli yerel hizmetlerimizi sunmaya devam edeceğiz” dedi.

“İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN’ FELSEFESİNİ MERKEZE ALARAK YOLA ÇIKTIK”

Göreve gelmelerinin üzerinden 15 ay geçtiğini ifade eden ve ‘Vizyonu Dünya Kenti Altınordu’ için çalışmaya devam ettiklerini aktaran Başkan Tören, “Gök kubbem, sevdam, kaderimi kaderine bağladığım şehir dediğim Altınordu’muz ve Altınordu’nun aziz insanlarının teveccühleriyle bu şehrin bir evladı olarak Belediye başkanı seçilip hizmet etme imkânı bulmamızın ve hizmet yoluna revan olmamızın üzerinden 15 aylık bir süre geçti. Biz, medeniyetimizin ana ilkelerinden olan “insanı yaşat ki devlet yaşasın” felsefesini merkeze alarak yola çıktık. Cumhurbaşkanımız ve liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel yönetimler vizyonu doğrultusunda hep birlikte “Vizyonu Dünya kenti Altınordu” için çalışmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

“PİYASA BORÇLARININ YÜZDE 95’İNİ ÖDEYEREK BELEDİYEMİZE 30 MİLYON TL ARTI DEĞER SAĞLADIK”

Geçen 1 yıllık sürede hizmetleri aksatmadan yapılan tasarrufla piyasa borçlarının yüzde 95’ini ödediklerini ve belediyenin gelir-gider dengesini 30 milyon TL artıya geçirdiklerinin altını çizen Başkan Tören, “Öncelikle tasarruf, mali disiplin ve sıkı para politikasından taviz vermedik. Biz, kamu malını “BEYTÜLMAL” olarak gören ve buna inanan bir anlayışın sahibi olarak en büyük projelerimizden birisinin de “TASARRUF” olduğunu ifade etmiştik. 2015 yılının son çeyreğinden bu yana açık veren, 2019 yılı Mart ayı personel maaşlarını ödeyebilmek için Yüce meclisimizden borçlanma yetkisi almış, Mali tablosundaki bozukluk nedeniyle yakıt ihalesine katılacak istekli dahi bulamayan, bir belediye mali yapısından söz ediyoruz.

Göreve geldiğimiz andan itibaren eksilerden aldığımız bütçe dengesini; geçmişten kalan piyasa borçlarının yüzde 95’ini de ödeyerek, tüm yükümlülüklerimizi eksiksiz yerine getirerek belediyemizin gelir-gider dengesini; 1yıllık dönemde 16 milyon TL’yi aşkın (16 Milyon 254 bin 788TL) 15 aylık dönemde ise 30 milyon TL artıya geçirmeyi başardık. Bu başarımızın arkasında kuşkusuz acil eylem planlarımız arasında yer alan, “en çılgın projem” dediğim TASARRUF politikalarımız yatmaktadır.  Tasarruf anlayışımız her şeyden kesintiye gitmek değil bilakis beytülmal hassasiyetiyle her şeyi yerli yerinde ve hizmette önceliği ve ihtiyaçları gözeterek israf etmeden kamu yararı doğrultusunda yapmaktır” ifadelerini kullandı.

“80 MİLYON TL GEÇMİŞ DÖNEM BORCU ÖDEMİŞ NADİR BELEDİYELERDEN BİRİYİZ”

Göreve geldikleri günden bu yana yapılan tasarruf ile birlikte 80 milyon TL borç ödediklerini vurgulayan Başkan Tören, “1 yıllık dönemde bir taraftan klasik belediyecilik faaliyet ve hizmetlerini aksatmadan sürdürürken, bir yandan da yaptığımız tasarruflarla artı değer yaratarak 9 aylık dönemde 60 milyon TL’, 12 aylık dönemde 72 milyon TL, 15 aylık dönemde ise 80 milyon TL borç ödemiş olduk.

Ödediğimiz 80 milyon TL borcun 26 milyonu İLBANK’a ait kredi borcudur. Üstelik bütün bunları yaparken tüm belediyelere örnek olacak şekilde ülkemizde bulunan 1389 belediye içeresinde; imar gelirlerimizdeki %60’lık düşüşe ve İLBANK paylarımızdaki ciddi düşüşe rağmen hiç borçlanmadan, personel çıkarmadan ve hizmetlerde kesinti ve kısıntı yapmadan başarabilmiş nadir belediyelerden birisiyiz” açıklamasında bulundu.

“KENT TEMİZLİĞİ İŞİNDE MALİYETİ YARIYA DÜŞÜRDÜK”

Millileşme adımları attıklarını ve bu sayede artı bir değer oluşturduklarını aktaran Başkan Tören, “Hizmet araçlarımızda millileşme adımlarımız sayesinde oluşturduğumuz artı değerle Belediyemize kazandırdığımız 6 adet hafriyat kamyonu, 2 adet çöp kamyonu, 2 adet mini süpürge aracı ve 1 adet Arazöz ile birlikte 2019 yılında 36 olan hizmet aracı sayımızı bu yıl hizmete aldığımız Mobil Sağlık Tarama Aracı ile birlikte 48’e çıkardık. Temizlik İşlerine ayrılan maliyeti aynı işi yaparak bir önceki yıla göre yarı yarıya düşürdük” dedi.

“NEREDE ÇÖZÜLMEMİŞ SORUN VARSA ORADA ALTINORDU BELEDİYESİ VAR”

 “Vizyonu dünya kenti Altınordu" hedefi ile standardı yüksek konforlu üreten yarışan şehirlerle rekabet eden güçlü alt yapısı ve üst yapısı ile daha yaşanabilir modern insana ve doğaya saygılı marka bir şehir için kesintisiz çalıştıklarını, çözülmemiş nerede sorun varsa orada Altınordu belediyesinin olduğunu ve 92 Mahalleyi adeta şantiye alanına çevirdiklerini, tüm bu çalışmaları yapmanın yanında 15 milyon TL’de artı değer oluşturduklarını dile getiren Başkan Tören, “Hemşehrilerimizin beklediği klasik belediyecilik hizmetlerimizi de plan zaman ve imkân kriterleri ile etkinlik ve verimlilik doğrultusunda hiç ara vermeden sürdürdük. Merkezde ve kırsalda “bütün şehir eşit hizmet” ilkemiz doğrultusunda yürüttüğümüz alt yapı ve üst yapı çalışmalarımız sayesinde birçok mahallemizin talebini karşıladık. Ayrıca yaptığımız çalışmalar neticesinde şehrimizde 58 noktada yağmur suyu sorunu yaşanırken bugün sorun yaşanan nokta sayısını 8’e düşürdük. Göreve başladığımız ilk günlerde şehrin yağmur suyunu taşıyamayan alt yapı sebebiyle içimiz burkularak bizzat hemşehrilerimizin iş yerlerinden kürekle su boşalttığımız günlerden yaptığımız çalışmalarla şehrimizin alt yapısını bugünlere getirdik. Bütün bunların yanında sadece Fen İşleri bütçemizden 15 Milyon TL’ye yakın artı değer oluştururken ayrıca 15 aylık dönemde alt yapı ve üst yapı çalışmalarına 23 milyon TL'den fazla yatırım yaptık” dedi.

Altınordu Belediyesi iştiraki olan ALBEL A.Ş’nin mali durumu hakkında da bilgiler veren Başkan Tören, piyasa borçlarının tamamını ödediklerini belirterek, “Yüzde 100 Belediyemiz iştiraklerinden olan Albel A.Ş. aktif büyüklükte; yüzde 8’lik bir büyüme sağladı. Ciro artışı; yüzde 57 olarak gerçekleşti. Piyasa borcunun tamamını ödeyip kurulduğundan bu yana ilk defa kâra geçti” açıklamasında bulundu.

“TEK KURUŞ BORÇLANMADAN ÖRNEK BELEDİYECİLİK SERGİLEDİK"

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınına karşı Altınordu Belediyesi olarak çok önemli işlere imza attıklarını ve tüm bu çalışmaları tek kuruş borçlanmadan hayata geçirdiklerinin altını çizen Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliği ve himayelerinde yürütülen pandemi mücadelesinde insanımızın canını korumak adına alınan sağlık tedbirlerinin yanında hayata geçirilen sosyoekonomik tedbirlerle de bu süreci en az hasarla atlatabilmek için devletimiz tüm kurumlarıyla olağanüstü bir çaba ortaya koymuştur. Pandemi nedeniyle hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Tüm insanlık olarak, deyim yerindeyse görünmez bir düşmana karşı zor bir savaş yürütüyoruz. Altınordu Belediyesi olarak, virüsün yayılmaya başladığı ilk günden itibaren gerekli tedbirleri süratle hayata geçirdik. Ortaya çıkan ve öngörülemeyen bu olağanüstü Pandemi sürecinde örnek belediyecilik uygulamaları sergileyen Belediyemiz yürüttüğü bütün çalışmaları yine tekraren ifade etmek isterim ki İlbank ve diğer belediye gelirlerimizin minimum seviyeye inmesine rağmen tek kuruş borçlanmadan, personel çıkarmadan hizmetlerde kesintiye ve kısıntıya gitmeden belediyemizin mevcut imkanlarıyla ortaya koymuştur. Bu başarıda da belediyemiz kaynaklarının etkin verimli ve tasarruf ilkeleri doğrultusunda kullanılmasının elbette payı büyüktür” şeklinde konuştu.

17 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLDÜ, KOMİSYONLARA ÜYE SEÇİMİ YAPILDI

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’in konuşmasının ardından Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısına geçildi. 17 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda müdürlüklerden gelen teklifler komisyonlara havale edildi. Toplantıda ayrıca ihtisas komisyonlarına da üye seçimi yapıldı.

Öte yandan gündem maddelerinden biri olan Altınordu Belediyesi 2019 Yılı İdare Faaliyet Raporu okunarak oy birliği ile kabul edildi. Haber: Soner ÖZDEMİR