Bugün, 24 Ocak 2021 Pazar
  • Pazar 14 ° / 3 ° Bulutlu
  • Pazartesi 14 ° / 4 ° Parçalı bulutlu
  • Salı 14 ° / 9 ° Bulutlu


REKOLTEYİ AÇIKLADI!

Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesi için Ordu’ya gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, çeşitli ziyaretlerde bulunduktan sonra Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesi tanıtım toplantısına katılarak burada rekolte açıklamasında bulundu.

Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesi için Ordu’ya gelen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ilk olarak Ordu Valisi Tuncay Sonel'i makamında ziyaret etti.

Valilik şeref defterini imzalayan Bakan Pakdemirli, ardından makama geçti. Ziyarette, Bakan Pakdemirli ve Vali Sonel birbirine hediye takdim etti.

Valilik ziyaretinin ardından Bakan Pakdemirli, daha sonra Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler'i ziyaret etti. 

Başkan Güler, Bakan Pakdemirli'ye, harita üzerinden Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütünün projelendirme çalışmalarını üstlendiği Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesi'ne ilişkin bilgi verdi.

Bakan Pakdemirli, burada yaptığı açıklamada Ordu için ciddi yatırımlar yapmak istediğini belirterek şunları söyledi:

"Tarım, turizm, ormancılık alanında ve kırsal kakınma açısından bir dizi proje teklifiyle geldi. Biz de Bakanlığımızın bütçe imkanları doğrultusunda bu projelerle alakalı çeşitli projelere başladık. Gerek tarım gerek hayvancılık gerekse tıbbı aromatik bitkiler alanında olsun bu projelere başladık ve bunları yürütüyoruz."

Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesi'nin Ordu'ya layık ve Başkan Güler'in gönlüne göre bir proje olduğunu ifade eden Pakdemirli, "Hem Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü hem de Dünya Bankası katkılarıyla 300 milyon doları aşan, yani yaklaşık 2 milyar liralık bir projeyi de Ordu'ya kazandırma planı oldu." diye konuştu.

" 7 İLÇEYİ ETKİLEYECEK"

Pakdemirli, projenin 7 ilçeyi etkileyeceğine dikkati çekerek şunları kaydetti:

"Sadece Ordu değil, Tokat ilinin de en az 3 ilçesini etkileyecek tamamen kırsal kalkınma, içinde tarım da olan turizm de olan sulama da olan ulaşım da olan gıda da olan ve bölgenin refahını da artıran çok önemli, çok güzel ve tam bir bütüncül proje. İnşallah Ordu'da ilk örneğini başlattığımız projenin ülke çapında diğer illere de bu hizmeti götürme ve yayma fırsatımız olur."

Güler de projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteğiyle ortaya çıkan bir kalkınma projesi olduğunu belirterek, desteklerinden dolayı Bakan Pakdemirli'ye teşekkür etti.

Ziyarette, Vali Tuncay Sonel'in yanı sıra AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, AK Parti İl Başkanı Halit Tomakin ile ilçe belediye başkanları da hazır bulundu. 

 “TARIM ALANINDA YAPILAN ÇALIŞMALARDAN MUTLUYUZ”

Bolaman Havzası Islah Projesi'nin tanıtımı için Ordu'da bulunan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Türkiye’de ilk ve tek olan Fatsa Ziraat Odası’na ait Çiftçi Eğitimi ve Üretim Merkezi’nde incelemelerde bulundu.

Fatsa Ziraat Odası tarafından kurulan ve Ordu Büyükşehir Belediyesi iştiraki ORTAR A.Ş tarafından desteklenen seralarda incelemeler yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ata tohumunun önemine vurgu yaptı.

“15 YAŞINA KADAR TOPRAK İLE BAĞ KURULMALI”

Fatsa Belediyesi Gösteri Sanatları Atölyesi oyuncuları tarafından gerçekleştirilen tiyatro oyunu ile karşılanan Bakan Pakdemirli tiyatro gösterisi sonrası yaptığı açıklamada, gençlerin mutlak suretle 15 yaşına kadar toprağın kokusunu alması gerektiğini söyledi.

Bakan Pakdemirli açıklamalarında şunları söyledi, “Ata tohumları önemli, gençlerimizin ilk 15 yaşına kadar olan döneminde toprakla buluşması, toprağa değmesi, onun kokusunu alması, eline tohumu alması, ağaç dikmesi son derece önemli. Ordu’da da tarım adına yapılan farkındalık bizleri mutlu ediyor. Bu konuda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli daha sonra Fatsa Ziraat Odası tarafından kurulan ve Ordu Büyükşehir Belediyesi iştiraki ORTAR A.Ş tarafından desteklenen seralarda incelemelere devam etti.

Son olarak Bakan Pakdemirli, Ordu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesi tanıtım toplantısına katılarak burada bir konuşma yaptı.

Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey, FAO Orta Asya Bölge Koordinatörü Dr. Viorel Gutu, AK Parti Ordu Milletvekili Opr. Dr. Şenel Yediyıldız, Ordu Valisi Tuncay Sonel, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in yaptıkları konuşmalarının ardından kürsüye çıkan Bakan Pakdemirli, “Projenin fizibilite çalışmaları için FAO Türkiye Ofisi ile görüşmeler yaptık. FAO’nun bu konudaki tecrübelerinden istifade edilerek Dünya Bankası kredisinden faydalanılması planlanmaktadır. Bu proje çok sayıda faaliyeti ve bileşeni içerisinde bulundurmaktadır. Bölgenin alt yapısının iyileştirilmesine yönelik faaliyetler yürütülecektir. Havzada sel gibi olumsuz etkilerin azaltılması, topraklarının erozyondan korunması sağlanacak. Sulama altyapısının geliştirilerek sulu tarım alanlarının arttırılması hedeflenmektedir.” Diyerek Bolaman Havza Projesini anlattı.

REKOLTE İÇİN CİDDİ ÇALIŞMA

Fındıkta rekolte açıklaması yapan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: "(Fındıkta tahmini rekolte) Rekoltemiz ne? Çok ciddi bir çalışma yaptı arkadaşlar, defalarca irdeledi, defalarca rekolte önüme geldi, defalarca geriye gönderdim. İlk tahminlerin ötesinde bir rekoltemiz var gibi gözüküyor. Bu biraz daha azabilir belki, sezon içerisinde bir miktar daha azalabilir ama görünen o ki ilk defa burada açıklıyorum; 665 bin ton fındık rekoltemiz var." Dedi.

CUMHURBAŞKANININ SELAMINI GETİRDİ

Cumhurbaşkanının selamını getirdiğini söyleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli,  "Fiyat ve diğer konularda yine çalışmalarımızı tamamlayıp Sayın Cumhurbaşkanımızla istişarelerimizi tamamlarız. Hasat öncesinde fiyatların açıklanacağı şeklinde bir beklentisi olsun Karadenizli kardeşlerimizin. İnşallah bu sene de üreticimizin alnının terini soğutmadan ürettiği fındığın hakkını ödeyecek şekilde çalışmamızı yapacağız. Yine Karadenizli müstahsilimizi, fındık üreticimizi inşallah memnun edeceğiz." Dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Cumhurbaşkanının “Hiç merak etmesinler, Karadenizli kardeşlerimin arkasındayız. Toprak Mahsulleri Ofisi bu sene de girecek ve alım (fındık alımı) yapacak.” Dediğini aktardı. Haber: Soner ÖZDEMİR