reklamy
  • Cuma 22 ° / 19 ° Fırtına
  • Cumartesi 23 ° / 20 ° Parçalı bulutlu
  • Pazar 24 ° / 17 ° Güneşli


ŞİDDET, KADERİMİZ DEĞİL!

 

 

 

 

Fatsa Devlet Hastanesi’nde görevli sağlık çalışanı Cihangir Depe’nin saldırıya uğramasını kınayan Sağlık-Sen Ordu Şube Başkanı Ahmet Yılmaz, “Sağlıkta şiddetin son kurbanı Changi Depe olmuştur” dedi.

Sağlık-Sen Ordu Şube Başkanı Ahmet Yılmaz, Fatsa Devlet Hastanesinde görev yapan Sağlık Personeli Cihangir Depe'ye yapılan çirkin saldırıyı kınayan bir basın açıklaması yaptı.

Başkan Yılmaz, yaptığı basın açıklamasında, “Büyük fedakârlıklar göstererek 7 gün 24 saat çalışan sağlık çalışanlarımıza yapılan haksız saldırılara her gün bir yenisi daha ekleniyor. Şiddet, görevlerini layıkıyla yerine getirmekten başka bir suçu olmayan sağlık çalışanlarının asla kaderi değildir.” Dedi.

 

KAFASINA 6 DİKİŞ ATILMIŞ

Sağlıkta şiddetin son kurbanının Cihangir Depe olduğunu belirten Başkan Yılmaz, “Ne yazık ki sağlıkta şiddetin son kurbanı Fatsa Devlet Hastanesi’nde görevli sağlık çalışanı Cihangir Depe olmuştur. Sağlık çalışanı arkadaşımız kendini bilmez üç, beş kişinin saldırısına uğramıştır. Üzülerek belirtiyorum ki,  kendini bilmez hasta yakınları şifa bulmak için geldikleri hastanede, şifayı verecek kişiye serum askısı ile saldıracak kadar hadsizleşmiş ve sağlık personeli arkadaşımızın kafasına 6 dikiş atılmıştır.” Diyerek olayın ciddiyetini dile getirdi.

 

BIÇAK KEMİĞE DAYANDI

Başkan Yılmaz, bu tür olayları kınamaktan usandıklarını belirterek, “Bizler, bu tür olaylarla sahada sık sık karşılaşmaktan, saldırıları kınamaktan ve “bıçak kemiğe dayandı” demekten bıktık, usandık. Ama saldırganlar, insanlık dışı hareketlerini yapmaktan bıkmadılar. Çünkü şiddeti uyguladıktan sonra elini kolunu sallayarak çıkacağını, caydırıcı ceza almayacağını biliyorlar.” Dedi.

 

BU KANAYAN YARAYA ÇÖZÜM BEKLİYORUZ

Sağlıkta şiddet olaylarına çözüm beklediklerini söyleyen Başkan Yılmaz, “Şiddete maruz kalan arkadaşımız görevi başında, insanımızın sıhhati için mücadele etmeye devam ediyor. Hastaneleri şifa bulma yeri olarak değil de, ring alanı olarak gören bu kişilere tavsiyemiz, enerjilerini başka yerde harcamalarıdır. Devletimiz bize yumruk atmayı değil, şifa vermeyi öğretmiştir. Ve biz Sağlık çalışanları da, kendini bilmez bu hadsizlerin yaptıkları her saldırı karşısında yılmadan, usanmadan şifa dağıtmaya devam edeceğiz. Ancak devlet büyüklerimizden de artık bu kanayan yaraya bir çözüm bulmalarını bekliyoruz.” Diyerek yetkililere seslendi.

 

KAMU ÇALIŞANLARI ARASINDA EN ÇOK MAĞDUR OLAN KESİM

Sağlık çalışanlarının kamuda en çok mağdur olanlar olduğunun altını çizen Başkan Yılmaz, “Sorunu görmezden gelmek, çözüme yönelik adımları atmamak sağlıkta şiddeti ortadan kaldırmıyor; aksine kendini bilmezlere saha oluşturuyor. Bu durumun böyle sürdürülebilmesi asla mümkün değildir. Kamu çalışanları arasında en çok mağdur olan kesimi sağlık çalışanları oluşturuyor. Sağlık çalışanları kamunun yetimi değildir. Fedakârca çalışan sağlık çalışanlarına şiddet haberleri sonrasında saldırganın ifadesinin alınarak serbest bırakıldığı haberleri ile sarsılıyoruz. Bu sürdürülebilir bir durum değildir. Yetkililer biran önce şiddeti önleyecek tedbirleri sözden öte giderek hayata geçirmeli.” Dedi.

Başkan Yılmaz, açıklamasının devamında ise görevi başındaki memura saldırmanın cezaların caydırıcı hale gelmesini, şiddet uygulayan şahısların karakolun, mahkemenin ön kapısından girip arka kapısından elini kolunu sallayarak çıkmamasını istediklerini belirtti.

 

SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN HER ZAMAN ARKASINDAYIZ

Sağlık-Sen olarak Sağlık çalışanlarının arkasında olduklarını belirten Başkan Yılmaz, “Sağlık-Sen olarak sadece mesleğinin gereğini yerine getiren sağlık çalışanlarımızın her zaman arkasındayız. Sağlık çalışanlarının yetkili sendikası Sağlık-Sen olarak Bakanlığımıza ve diğer ilgili birimlere sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik paylaştığımız önerilerin dikkate alınması gerektiğini bir kez daha, ısrarla yineliyoruz. Hukuki düzenlemelerin, geliştirilerek uygulanmasını talep ediyoruz.” Diyerek hukuki düzenleme istedi. Haber: Soner ÖZDEMİR