Bugün, 15 Mayıs 2021 Cumartesi
  • Cumartesi 18 ° / 13 ° Güneşli
  • Pazar 17 ° / 14 ° Parçalı bulutlu
  • Pazartesi 17 ° / 14 ° Bulutlu


“SON NOKTAYI KOYMUŞTUR”

 

AK Parti Ordu İl Başkanı Halit Tomakin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan fındık fiyatını değerlendirdi.

Başkan Tomakin, “Milletine, bu kadar vefalı bu kadar sahip çıkan, çiftçini koruyup kollayan, emeğinin hakkını veren bir Lider, Recep Tayyip Erdoğan olarak  okunur, uzun adam olarak sevdalara adı yazılır, teşekkürler sayın Cumhurbaşkanım, Fındık üreticileri adına Ordu’lular adına sana şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

“çiftçiyi kandıracağıNızı MI zannediyorsunuz?”

Başkan Tomakin, muhalefete seslenerek, “Fındık fiyatı üzerinden bazılarının millet adına yaptığı hiçbir şeyleri olmayan, gündemde  konuşulacak bir şey bulamayınca ikide bir fındık konusunda kafa karışıklığı yaratmaya çalışan zihniyete, her zaman şunu söyledik, sizin zamanınızda fındık 90 sentti, şimdi kalkmış fındık üzerinden   politika yapıyor ahkam kesmeye çalışıyorsunuz, bugün açıklanan fiyatla fındık destek ödemeleri ve randıman farkı hariç 3,20 Dolar’a yükselmiştir. 90 sent nire, 3,20 Dolar nire, işte aradaki fark, işte çiftçisine sahip çıkan alnının terinin hakkını veren bir Lider, Ey CHP zihniyeti hala olur olmaz fındık konusunda ahkam kesip çiftçiyi kandıracağınızı mı zannediyorsunuz?, bu millet sizin ne olduğunuzu unuttu mu zannediyorsunuz?” dedi. 

“muhatabımız da yetki ve güç kaynağımız da milletimizin ta kendisidir”

Cumhurbaşkanının son noktayı koyduğunu belirten Başkan Tomakin, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında son noktayı koymuştur. Akıllarda soru işareti bırakmamıştır. İşte sayın Cumhurbaşkanımızın fındık ile ilgili açıklaması” diyerek şu açıklamayı yapmıştır:

"Bugün fındık alım fiyatlarını belirledik, şimdi de onu açıklıyorum. Geçtiğimiz yıl Toprak Mahsulleri Ofisimiz 16,5-17 kilo üzerinden alıma çıkmıştı. Bu sayede düşme eğilimi gösteren fındık fiyatları 18-20 lira civarında seyretmişti. Fındık ihraç fiyatının kilogramda 5,8 dolardan 6,72 dolara yükselmesiyle ülkemiz ilave 300 milyon dolar gelir elde etti. Toplam fındık ihracatımızda 2,2 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakamları bilmeyenler, bilseler de ne anlama geldiğini kavrayamayanlar milletimizin kafasını karıştırmak için sürekli uğraşıyorlar dediğini belirterek Bizim muhatabımız da yetki ve güç kaynağımız da milletimizin ta kendisidir.”

Verilen ilave desteklerle çiftçinin kilogram başına kazancının 25 lirayı bulduğu da açıklamalarda şu şekilde belirtildi:

“Yeni sezonun fındık fiyatlarını açıklıyoruz. Yüzde 50 sağlam iç esasına göre, Giresun kalite kabuklu fındık için kilogram alış fiyatı 22,5 liradır. Levant kalite fındık için bu fiyat kilogramda 22 TL'dir. Yüksek randımanlı fındıkta kilogram başına 1 lira, gübre ve mazot desteği olarak kilogram başına 2 lira destekleme yapıyoruz. Fındık üreticisinin kazancını 25 ila 25,5 seviyesine çıkarmış oluyoruz. Yeni fındık hasat döneminin üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Ayrıca incir, kuru incir ve kuru üzüm müdahale alımlarına bu yıl kayısı da ilave ediliyor. Her alanda üreticimizin yanında yer almaya devam ediyoruz. AK Parti iktidarı hiçbir zaman üretici, çiftçisini yalnız bırakmayacaktır ile sözünü bitirdiğini hatırlattı."

Başkan Tomakin, “Yeni fındık sezonunun üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum, bereketli ve bol kazançlar temenni ediyorum” dedi. Haber: Furkan TOMAKİN