Bugün, 28 Eylül 2021 Salı
  • Salı 19.1 ° / 11.9 ° kırık bulutlar
  • Çarşamba 16.8 ° / 11.2 ° bulutlu bulutlar
  • Perşembe 16.2 ° / 10.8 ° kırık bulutlar


SON ŞANS!

SON ŞANS!

Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, tam kapanmanın aşılamada büyük bir fırsat olduğunu ve bu fırsatın iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Ordu’da şuana kadar yaklaşık 302 bin aşı yapıldığını ve bunun 1. doz 178 bin, 2. dozun ise 124 bin olduğunu söyleyen Ordu Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Ali Coşkun, oranın güzel olduğunu ama henüz hedef kitlenin hala geçilmediğini vurguladı.

“İSTEKLİ OLUNMAZSA KRONİK HALE GELECEKTİR”

Vaka sayıları düşüyor, koronavirüs bitiyor gibi bir algıya kapılınmaması gerektiğini ifade eden Uzm. Dr. Ali Coşkun, “Aşılamada daha iyi durumda olmamız beklenebilir. Ordu’da şuana kadar yaklaşık 302 bin aşı yapıldı. Bunun 1. dozu 178 bin, 2. dozu ise 124 bin. Oran güzel ama yeterli değil. Burada hedef kitlenin yarısını geçmek çok önemli. Hedef kitleyi geçmek için biraz daha zamana ve vatandaşların daha istekli davranmalarına ihtiyaç var. Vatandaşlar aşı olma konusunda istekli davranmazlarsa pandemi maalesef 1 sene daha belki daha da fazla sürüp gidecek ve kronik hale gelecektir. Bunu önlemenin tek yolu vatandaşlarımızın koşarak aşıya gitmesidir.” dedi.

ALGIYA KAPILMAYIN!

Aşı oranları Türkiye ortalamasına göre yüksek ama beklediğimiz düzeyde değil diyerek daha fazla aşı yapılması gerektiğine vurgu yapan Coşkun, “Tam kapanma aşı yapılmasına fırsat tanınması için ilan edilen bir durum. Vatandaşlar aşı olmaya gittiklerinde aşı olmaması gibi bir durum söz konusu değil. Aşı da bir sıkıntı yok, yeter ki vatandaşlarımız aşıya gitsinler. Vatandaşlarımız oranlar düşüyor, Covid bitiyor gibi bir algıya kesinlikle kapılmasın. Burada gerçek gösterge ölüm sayılarıdır. Yani aşılama ve vaka sayısı önemli değil. Ölüm sayılarında ciddi oranda düşüş yaşanırsa o zaman bu hastalık derece olarak hafifliyor demektir. Vatandaşlarımız kesinlikle yanılgıya kapılmasın ve aşılarını yaptırsınlar. Bu kapanma döneminde onlar için son şans. Aksi takdirde ölüm oranları daha da artabilir ve daha da işin içinden çıkılmaz bir durum içine sürükleyebilir. Lütfen tam kapanmayı iyi değerlendirelim.” Diyerek çağrı yaptı.

 AŞIDA MOBİL HİZMET!

Coşkun, “Vatandaşlarımızın ramazan ayı dolayısıyla aşıya gitmekte tereddüt ettikleri görülüyor. Diyanet İşleri Başkanlığı aşının orucu bozmayacağına dair açıklama yaptı. Aynı zamanda vatandaşlarımız akşamları da gidip aşılarını yaptırabilirler.” dedi ve ekledi; “Bayramda aşıyla ilgili mobil hizmet olacak. Bu durumda birazda vatandaşın gayret göstermesi gerekiyor. Hastalığın şakası yok. Kesinlikle riske etmeyin herkes aşıya koşarak gitsin. Yoksa eyvah para etmez.” Şeklinde konuştu.

İL DIŞINDAN GELENLER KENDİLERİNİ İZOLE ETMELİ!

Herkesin kişisel karantinasını uygulaması gerektiğini söyleyen Coşkun, “Vatandaşlarımız dışarı çıkmaması ve aile bireyleriyle görüşmemesi lazım. İl dışından gelen vatandaşların akıbeti ne olduğu bilinmediği için kesinlikle kendilerini izole etmeleri gerekir. Eğer bunlar tam yapıldıysa tam kapanmadan sonra rahat nefes alırız ama bunlar yapılmayıp, kulak ardı edildiyse bizim pandemi ile uğraşacağımız önümüzde seneler var demektir.” dedi.

Özel Haber: Sümeyye ŞAHİN