Bugün, 7 Mart 2021 Pazar
  • Pazar 7 ° / 3 ° Sağanak
  • Pazartesi 7 ° / 1 ° Parçalı bulutlu
  • Salı 8 ° / 3 ° Parçalı bulutlu


SOSYAL MEDYA GERÇEKÇİ DEĞİL

SOSYAL MEDYA GERÇEKÇİ DEĞİL

Dünyada 3 milyardan fazla insanın sosyal medya kullanıcısı olduğunu ve günde ortalama 2 saati sosyal medyada geçirdiklerini belirten Medical Park Ordu Hastanesi’nden Psikolog İremnaz Kırım, “Bazen stres atmak için girdiğimiz sosyal medyadan tersine stresimiz artarak çıkabiliyoruz. Hiç tanımadığımız insanlarla etkileşime girebiliyor, olumlu ya da olumsuz yorumlara maruz kalabiliyor, kendimizle ilgili görüşlerimizi değiştirebiliyoruz. Bu nedenle sosyal medya kullanırken de bazı kurallara dikkat etmeli ve internetteki bazı güzellik uygulamalarındaki gibi sanal dünyanın gerçek olmayan büyüsüne kendimizi kaptırmamalıyız” dedi.

Sosyal medya uygulamalarının hayatımızdaki negatif yansımaları konusunda bilgilendirmede bulunan Medical Park Ordu Hastanesi’nden Psikolog İremnaz Kırım, “Sosyal medyadaki bazı uygulamalar sayesinde efektler, filtreler ve photoshop programları ile birlikte kalkık bir buruna, hiç çatlağı olmayan vücutlara ve kırışmamış yüz hatlarına sahip olmak kolaylaştı. Bu uygulamaları kullanan milyonlarca insan gerçek benliklerinden uzaklaşıp sanal alemde yaşamaya başladı. Tüm bu güzellik uygulamaları bazı insanları o kadar içine çekti ki, gerçek hayatta da bu tarz yapılar takıntılı beden isteklerine, eksikliğe, sosyal fobiye ve beden algısında bozulmaya neden olmaya başladı” şeklinde konuştu.

 

Sosyal medyayı kullanma süresini gözden geçirip, takip edilen kişilerin iyi seçilmesi gerektiğini söyleyen Psikolog İremnaz Kırım; “Bir eyleme geçmeden önce yapacağımız şeyi iyice düşünüp sonuçlarını tartmalıyız. Sosyal medya platformlarının kurulum amaçlarının ve öncelikli hedefinin insan algı ve davranışlarını değiştirmek olduğu unutulmamalıdır. Kendi kararlarımızı ve hayatımızın geri kalan kısmını sosyal medyanın algı yönetimine bırakmamaya özen göstermeliyiz” uyarısında bulundu. Psikolog Kırım, sosyal medyanın insan psikolojisine olumsuz etkilerini 10 maddede anlattı. 

 

BEDEN ALGISINI DEĞİŞTİREBİLİR

Nasıl göründüğümüz ya da nasıl görünmemiz gerektiği hakkında birçok bilgiye erişebiliyoruz. Bunların doğruluğu hakkında kesin bilgiye sahip olamadığımız için yanlış yönlendirilmelere maruz kalabiliriz. Kalkık bir burun, hiç çatlağı olmayan vücutlar, kırışmamış yüz hatları… Dönemsel meşhur olan estetik modasıyla birbirine benzeyen insan tipleri oluşmaya, tek tip vücut yapıları ortaya çıkmaya başladı. Bu tarz yapılar takıntılı beden isteklerine ve beden algısında bozulmaya neden olabilir.

Kendimize örnek aldığımız ya da hayatlarına, vücutlarına, başarılarına imrendiğimiz kişilerin yaşantılarının sadece bir kısmına sosyal medya aracılığıyla eriştiğimizde, bu kişilerin tüm hayatlarının bu kadar mükemmel olduğunu düşünürüz. Onları kendi hayatımızla kıyaslama yanlışına düşebiliriz. Hayatımızda yolunda gitmeyen şeyleri fark ettiğimizde kendimizi eksik, yetersiz, başarısız gibi hissederek hayatımızda memnuniyetsizliğe yol açabiliriz.

 

KOLAY ERİŞİLEBİLİRLİK UYGUNSUZ İÇERİKLERE ERİŞİMİ KOLAYLAŞTIRABİLİR

Bir konu hakkında başvurduğumuz ilk yerin internet olduğu bu günlerde bilginin doğruluğunu, uygunluğunu bazen araştırmadan kabul ediyoruz. Sevdiğimiz ünlüler bir ürün önerdiğinde bunu hiç şüphe duymadan, bize uygunluğunu sorgulamadan alıp kullanabiliyoruz. Bu nedenle bazen sonu hiç de hoş olmayan durumlarla karşı karşıya kalıyoruz. Bir girdiğimiz web sitesindeki reklam bizi başka bir siteye yönlendiriyor. Bazen virüslü, bazense yaşınıza ya da isteklerinize uygun olmayan içeriklerle karşılaşabiliyoruz. Bu problemleri yaşamamak için önceliğimiz, bilginin doğruluğunu mantık süzgecimizden geçirmek olabilir.

 

GÜZELLİK FİLTRELERİ STRESİMİZİ ARTTIRABİLİR

Sosyal medyadaki uygulamalarda yer alan güzellik- makyaj filtreleri yüzünden olduğumuz kişiyi beğenmeyip filtreleme ihtiyacı hisseden kişiler de var. Kusursuz yüz ve vücut hatları oluşturan bu efektli filtreler, insanların olduğu kişiden utanmasına, sosyal ortama çıktığında görüntüsünü beğenmeyip stres yaşamasına neden olabilir.

Sosyal medya platformlarında paylaştığımız her fotoğraf, video ya da yazı için başkalarının görüşüne daha çok önem vermemize sebep olabilir. Beğenme sayısına göre yaptığımız paylaşımların iyi, güzel, önemli olduğunu düşünmemize neden olabilir. Eğer az beğeni alırsak bu gönderinin iyi olmadığını düşünüyor ve silme ihtiyacı hissediyoruz ya da çok beğeni alırsak kendimizi değerli ve önemli hissediyor, buna benzer gönderiler atmaya teşvik oluyoruz. Özetle kendi değerimizi belirlemede ölçüt olarak diğerlerinin görüşlerini dikkate alıyor ve dışa bağımlı bir hale gelebiliyoruz. Haber Merkezi