reklamy
  • Çarşamba 23 ° / 20 ° Bulutlu
  • Perşembe 23 ° / 20 ° Bulutlu
  • Cuma 24 ° / 21 ° Sağanak


TEDBİRLER ALINACAK!

 

Fındık hasat döneminin yaklaşması nedeniyle Mevsimlik Tarım İşçilerine yönelik alınması gereken tedbirler, Vali Tuncay Sonel’in başkanlığında yapılan toplantıda ele alındı.
Valilik toplantı salonunda yapılan toplantıya, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, METİP Projesinden sorumlu Vali Yardımcısı Niyazi Erten, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları, İl Emniyet Müdürü Doğu Ateş, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, İl Müdürleri, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Ordu Ticaret Borsası Başkanı Ziver Kahraman ile İlçe Ziraat Odası Başkanları katıldı. 
Toplantının açılışında bir konuşma yapan Vali Tuncay Sonel, “Bugün, fındık hasadında çalışacak tarım işçileriyle ilgili alınması gereken tedbirlere ilişkin toplantımızı yapacağız. Fındık hasadında çalışacak işçiler konusu, bölgemiz için önemli bir konu. Yılda 15 bin civarında tarım işçisi, başta Şanlıurfa olmak üzere, Adıyaman, Diyarbakır, Osmaniye, Gaziantep illerden, fındık toplamak üzere ilimize geliyor. Onlar, ekmek parası için bölgemize geliyorlar. Bu yüzden bizim misafirimizler. Bizler de hem onları misafir gözüyle görmüş olacağız, hem de en iyi şekilde onlara çalışma ortam hazırlayacağız. Geçmiş yıllardan farklı olarak, bu yıl pandemi var. Bu salgın dolayısıyla gelecek olan kardeşlerimizin, hem sağlığına, hem yaşam şartlarına dikkat edeceğiz. Bununla ilgili gerekli tedbirleri alacağız. Bu konuda hep beraber çaba sarf edeceğiz. Bu konuda tecrübeli arkadaşlarımız var. Bu işi beraber yürüteceğiz” dedi. 
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler de toplantıda bir konuşma yaparak, fındık hasadı için hazırladıkları “Fındık Dalda, Aklın İşçide Kalmasın” projesi hakkında bilgiler verdi. OBB Başkanı Güler, fındık hasat döneminde il dışından Ordu’ya yaklaşık 15 bin civarında mevsimlik tarım işçisi geldiğini ve bu işçilere yaklaşık 60 milyon TL ödeme yapıldığını kaydetti.
Vali Tuncay Sonel’in, toplantıya katılanların görüş, öneri ve düşüncelerini dinlediği toplantıda, Ordu Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Ordu Büyükşehir Belediyesi yetkilileri tarafından birer sunum gerçekleştirildi.
METİP alanlarından sorumlu Vali Yardımcısı Niyazi Erten de, METİP alanlarında yürütülen faaliyetler ve fındıkta çocuk işçiliğinin önlenmesi konusunda yapılan çalışmalarla ilgili Vali Tuncay Sonel’e ve toplantıya katılanlara bilgi verdi. Haber: Furkan TOMAKİN