reklamy
  • Çarşamba 22 ° / 18 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 22 ° / 16 ° Parçalı bulutlu
  • Cuma 22 ° / 19 ° Fırtına


TÜRKİYE’DE İLK 10’A GİRDİLER

 

Ordu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ender Yanık, “İlimizde bir ilki başarmanın haklı gururunu yaşıyoruz, Sınava giren çocuklar arasında Türkiye’de ilk 10’ a giren 3 çocuğumuz bizleri gururlandırdı.” Dedi.

Ordu Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü himayesinde bulunan çocukların akademik başarısını artırmaya yönelik sürdürülen çalışmalar çocukların üniversite sınav sonuçlarına da olumlu yansıdı.

Koruyucu Aile yanında bulunan Ebru Topkara Türkiye 2.si,  Çocuk Evlerinde kalan İsa Özdemir Türkiye 5.si ve Enver Sedat Öztürk ise Türkiye 6.sı oldu.

TÜM İMKANLAR SEFERBER EDİLİYOR

Tüm imkanları seferber ettiklerini söyleyen Müdür Yanık, “Devletimiz çocuklarımızın akademik başarısını arttırmaya yönelik tüm imkânlarını seferber ediyor bizlerde uygulamaya gayret ederek takibini sağlıyoruz. Bu süreçte Çocuklarımızın okul başarısına ek olarak sportif ve sanatsal faaliyetlere katılmalarını sağlıyoruz.” Dedi.

KİM SAHİP ÇIKACAK?

Devletin bu çocukları yalnız bırakmayacağını belirten Müdür Yanık, “Devletimiz son 18 yılda Sosyal Devlet anlamında bir devrim yaptı ve Kimseyi kimsesiz bırakmadı ve bırakmayacak. Çocuklarımız Üniversite öğrenimleri süresince tercihleri doğrultusunda çocuk bakım kuruluşlarından veya Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlardan ücretsiz yararlanacaklar, Gereksinimleri göz önünde tutularak yılda iki kez giyim desteği, aylık 1.168 TL harçlık ve öğrenim bursu sağlanacak. Korunma ve bakım kararlı olup öğrenime devam eden çocuklarımızın kitap, kırtasiye, kurs, sınav giriş harcı ve ders için gerekli olan her türlü araç gereç ve materyal gibi gereksinimleri de Bakanlığımızca karşılanmaktadır.

Ayrıca Gençlerin okullarına gidiş-gelişlerindeki ulaşım giderleri karşılanırken; üç öğün ücretsiz yemek imkânı da sağlanıyor. Yükseköğretimini tamamlayan gençlere de öğrenim durumlarına uygun unvanlarda kamu kurum ve kuruluşlarında istihdamı sağlanıyor.” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, YKS’de üst dilimlere girme başarısı gösteren, sosyal hizmet modellerinden faydalanan çocuklarla görüştü başarılarından dolayı tebrik ederek çocuklarımıza bilgisayar hediye etti.

HEDEFLERİNE BİR ADIM DAHA YAKLAŞTI

YKS’deki başarılarıyla hedeflerine bir adım daha yaklaşan gençlerden Ebru Topkara, sınava iyi hazırlanma motivasyonu verecek bir sosyal çevresi olduğu, koruyucu ailesi ve öğretmenlerinin bu süreçte kendisini desteklediği, öğretmenlerinin öğrencilere özel koçluk sistemi ve program uyguladığı, koruyucu ailesinin hem ders çalışma ortamı hem de kurslara gitme imkanı sağladığını, internetten ders videoları izlediğini ifade etti.

Ebru Topkara, Özel Eğitim Öğretmenliği bölümünü hedeflemekte olduğunu farklılıkları olan bireylere katkıda bulunmak istediğini, bununla birlikte bir meslek sahibi olup kendi ayakları üzerinde durmak ve hayatını idame ettirmek istediğini belirtti. Haber: Soner ÖZDEMİR