reklamy
  • Salı 17 ° / 13 ° Fırtına
  • Çarşamba 18 ° / 15 ° Parçalı bulutlu
  • Perşembe 17 ° / 15 ° Fırtına


ÜRETİCİ OYUNLARA GELMEDİ

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındığın serbest piyasada el altından 19 TL’den işlem gördüğünü ve üreticinin uyanarak manipülasyon yapmak isteyenlerin oyunlarına gelmediğini açıkladı.

Tekelci firma ve işbirlikçilerin piyasaya korku salarak manipülasyon yapmaya çalıştıklarını belirten Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, “Bugünlerde fındık serbest piyasada el altından 19 TL’den işlem görmeye başlamışken yine tekelci firma, işbirlikçileri vasıtasıyla piyasaya bir korku salmaya çalışarak yine bir manipülasyon oyunu sahneye koymaya çalışıyor ve yükselen piyasaları aşağıya doğru çekmeye çalışıyorlar. Neymiş efendim Ferrero Türkiye piyasasından çekilip Şili piyasasına girecekmiş. Neymiş Türkiye’den fındık almayacakmış mış mış ta mış mış…” diyerek manipülasyon oyunlarına dikkat çekti.

 

ÜRETİCİ FINDIĞINA SAHİP ÇIKIYOR

Fındık üreticisinin artık uyandığını ifade eden Başkan Akça, “Yemezler artık bu üretici uyandı fındığına sahip çıkıyor. Siz ve işbirlikçileriniz başka kapılarda masal okumaya devam edin. Şilinin yıllık fındık üretimi 15-18 milyon kg orada üretilen fındık sizin işinizin %5’ine yetmez siz kimin aklıyla oynuyorsunuz. Biz hesap kitap biliyoruz hey ahmaklar. Artık fındık üreticisi sizin bu oyunlarınıza gelmeyecek, emeğini ve alın terini size yedirmeyecektir.” Üreticinin emeğini yedirmeyeceklerini söyledi.

 

TÜRK FINDIĞI DEĞERLİ

Ziraat Odaları olarak her daim üreticinin yanında olduklarını beyan eden Başkan Akça, “Bizler de ziraat odaları olarak her daim üreticimizin yanında olacağız, olmaya da devam edeceğiz. Ayrıca Türkiye’den fındık almayacağını açıklayan gafil tekelci bizim fındığımızı alacak. Devletimiz var, onun kuruluşları olan TMO var, Tarım Kredi Kooperatifleri var. Sen işine bak! Piyasadan almazsan bu kuruluşlardan seve seve almak zorundasın. Artık biz sizlere değil, siz biz üreticilere mahkumsunuz. Siz eğer Türk fındığının aromasını yakalaya bilseydiniz zaten bu üreticinin 1kg fındığını almazdınız. Biz bunu da biliyoruz. Ayrıca sizin genel müdürünüz Nutella’da kullandığınız fındığın Ordu çakıldak fındığı olduğunu deklare etti. Dolayısıyla ürettiğiniz Nutella’nın aromasını yakalamak için bu ürünü almak zorunda olduğunuzun da bilincindeyiz.” Diyerek Türk fındığının değerli olduğunu da sözlerine ekledi.

 

ARTIK BİZİ YILDIRAMAYACAKSINIZ

Manipülasyon ve manevraların üreticiyi yıldırmayacağına da değinen Başkan Akça, “Artık bu saatten sonra sizin manipülasyonlarınız ve manevralarınız bizi yıldıramayacak. Biz üreticiler olarak bilinçlendikçe sizler ne kadar ayak oyunu oynarsanız oynayın artık bizi yıldıramayacaksınız. Biz bir olacağız, birlik olacağız ve dik duracağız. Ürünümüz de hak ettiği değeri en kısa zamanda bulacak ve Türk fındığı dünyada marka haline gelecektir. Buradan uyarılarımıza dikkat ederek ürününe sahip çıkan fındık üreticilerime teşekkür ediyorum tüm üreticilerime saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” Ürününe sahip çıkan fındık üreticilerine de teşekkür etti. Haber: Soner ÖZDEMİR