reklamy
  • Cumartesi 23 ° / 19 ° Parçalı bulutlu
  • Pazar 24 ° / 17 ° Parçalı bulutlu
  • Pazartesi 24 ° / 18 ° Parçalı bulutlu


YIKIM BAŞLADI!

 

Yürütmeyi durdurma kararı verilen Belde Evler ile ilgili Belediye ekipleri dün yıkıma başladı. Firma yetkililerinin kısa bir direnişinin ardından Emniyet ekiplerinin çevre güvenliğini almasıyla birlikte iş makineleri ile yıkım işlemi başladı.

Yürütmeyi durdurma kararının 6 Şubat’ta bittiğini söyleyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, kararın Belediyeye 10 Şubat’ta tebliğ edilmesi üzerine 11 Şubat’ta harekete geçtiklerini belirtti.

VATANDAŞTAN ÇEŞİTLİ TEPKİLER GELDİ

Ordu Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Enver Yılmaz zamanında, meclisten geçerek yapımına başlanan Belde Evler’in yıkım kararına vatandaşlardan da hem olumlu hem de olumsuz yorumlar geldi. Vatandaşlardan kimisi “milli servet yok oluyor” derken kimisi de “madem yıkılacaktı, niye izin verildi” dedi.

 “HUKUKSUZ BİR DURUM”

Hukuk kuralları doğrultusunda bir karar alındığının altını çizen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, konuya ilişkin açıklamalarının devamında şu görüşlere yer verdi:

“Güzel bir Ordu’yu oluşturmak için toplumda rahatsızlığa sebep olan; kanuna aykırı, şehircilik ilkeleri ve planlama esaslarına, plan tekniğine ve kamu yararına olmayan; görüntü kirliliğine sebep olan ve Ordu’muza yakışmayan Belde Evlerin yıkımına başladık. Bu karara 6 Şubat’ta varılmasının ardından Belediyemize 10 Şubat’ta tebliğ edildi, bugün 11 Şubat’ta da gereğini yerine getiriyoruz.”

“YÜKÜMLÜLÜĞÜ HALKA MAL ETMEYECEĞİZ”

Mali yükümlülüğün Belediyeye yansımayacağını belirten Başkan Güler, “Bu hukuksuz durumu halkımıza ve belediyemize mal etmeyeceğiz. Göreve geldiğim günden beri her işte erdem ve devlet terbiyesini ön plana çıkararak yürüttüm. Yerel ve diğer ulusal basında da bu konuya ilişkin haberler çıktı. Devlet terbiyemizden dolayı açıklama yapmaktan kaçındım. Yanlış başlayan iş doğru bitmiştir. Ordu halkının anayasal hakları temel ilkemizdir. “ dedi.

“HUKUK HER ŞEYİN ESASI”

Kıyı kanununa göre aykırılık teşkil ettiğini vurgulayan Başkan Güler, “Devletimiz hukuk devleti. Hukuk kuralları uygulanarak bu karar alınmıştır. Mahkemede bunu uygun görmüştür. Başta kıyı kenar çizgisi olmak üzere inşaatın yapılma şekli hukuka aykırıdır. Burada kıyı kanunu en önemli unsurdur. Daha evvelden de yürütmeyi durdurma kararı almıştık. 6 Şubat’ta kaldırıldı. Tabi ki her olayın bir tazminat kısmı olabilir. Dosyanın durumunu bildiğim için söylüyorum. Bir yanlışlık vardı düzelttik. Daha önce de belirttiğim gibi bizde yanlışa yer yok. İnşallah Ordu’muz için güzel bir başlangıç olur.” Diyerek yanlış bir durumu düzelttiklerini açıkladı. Haber: Soner ÖZDEMİR