Bugün, 21 Ocak 2021 Perşembe

Öznur GÖZÜDOK


10 OCAK BİZİM İÇİN NE ANLAM İFADE EDİYOR?

10 OCAK BİZİM İÇİN NE ANLAM İFADE EDİYOR?


İlkeli, doğru ve tarafsız bir şekilde çalışarak, vatandaşlarımızın haber alma hakkını sağlayan ve toplumun genel talep ve görüşlerini kamuoyuna yansıtma görevini üslenen bizler, toplumun gözü, kulağı ve sesiyiz. Vatandaş ile yönetim arasında köprü vazifesi gören basın, bu yönüyle de milletin duygularına tercüman oluyor.

Bilginin her geçen gün katlanarak çoğaldığı ve teknolojinin takip edilmesi zor bir hızda geliştiği günümüzde, gazeteci, haber ve bilgi kaynağına hızlı ulaşma ve bu kaynaklardan edindiği bilgi ve haberleri okurlarına sunma işini üstlenmiştir. Görsel ve yazılı basının yanında sosyal medya olarak nitelenen anlık haberleşme ve bilgi paylaşım ağlarının etkinliğinin de günden güne arttığı günümüzde, gazetecilerin üzerine düşen sorumluluk daha da çoğalmaktadır. 

Halkın düşüncesi, hissiyatı,  sevinci ve coşkusu basın aracılığıyla gün yüzüne çıkar. Çünkü gazetecilik bilgi, birikim, araştırma, titizlik ve hassasiyet işidir. Bu noktada; tüm olaylara tarafsız bir şekilde bakabilen, gerçek haberin peşinde olan basın mensupları arkadaşlarımızın, demokrasimizin güçlenmesinde, birlik ve beraberliğimizin korunmasında, huzur ve güven ortamının güçlenmesinde önemli bir payı bulunmaktadır.

Günümüz şartlarında gecesini gündüzüne katarak çalışan, emek harcayan ve karşılığını sadece asgari ücret gibi bir tutarla aldığı maaşıyla, başka hiçbir geliri olmayan bu insanlar hatta, ‘özel hayat’ dedikleri kavramı bile unutmuş durumdalar.

Özellikle yazdığı yazıdan, yaptığı haberden dolayı hapse mahkum edilmiş gazeteci arkadaşlarımızın sindirilerek, korkutularak bu işten el çektirmeleri istenmekte ve ‘özgür basın’ kavramı gün geçtikçe azalmaktadır.

Gazetecilerin içinde bulunduğu bu durum, insanların hayata bakış açısını kırmakta ve her geçen gün Anadolu basınının da kepenklerini kapattığı düşünülürse, çok zor bir durum ortaya çıkmaktadır.

Hayatından ve emeğinden bu kadar özveride bulunup, çalıştığının karşılığını almayan, özgürce yazısını yazamayan bu insanlar nasıl bir gün kutlayabilir ki?

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü hem çalışanlar, hem de işveren olarak buruk kutlanmış olsa da, bunun için ileriye dönük bir çalışmanın mutlaka yapılması kanaatindeyim.

İnanıyorum ki, gazetecilerimiz sahip oldukları bu sorumluluk ile ilimizin ve ülkemizin, ekonomik, sosyal ve kültürel gelişimine katkı sağlamak için, olumlu rol üstlenmeye her zaman devam edeceklerdir. 

Bu duygu ve düşüncelerle; bu önemli işe emek ve gönül veren tüm basın mensupları arkadaşlarıma sağlık, mutluluk ve başarılarla dolu uzun bir meslek yaşamı diliyor, ebediyete irtihal eden basın mensuplarını rahmetle anıyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum.