reklamy

Muzaffer GÜNAY


  ŞEHİR HASTANESİ’NİN YERİ KESİNLEŞTİ Mİ?

  ŞEHİR HASTANESİ’NİN YERİ KESİNLEŞTİ Mİ?


                             

               Şehir hastanesine ihtiyaç var mı?

                Şeksiz, şüphesiz evet ..

                Bunda tam bir konsensüs  var.

                Ya yeri hakkında  durum ne?

                Görüşler, farklı farklı.

                AK Parti Genel Başkan Vekili  Sayın Numan Kurtulmuş, son noktayı koydu Ordu’yu ziyareti esnasında . “HASTANENİN YERİ BOTANİK PARK.”( Sayın Kurtulmuş yer adı zikretmese de herkes anladı).

                STK’lar ve kimi siyasi partilerin yetkilileri öteden beri  Şehir Hastanesi’nin Botanik Park’ın yerine yapılmasının isabetli olmayacağına ilişkin ortak görüş paylaştı kamuoyu ile .

                Keşke, kulak verilse  toplumun beklentisine.  

                ---------------------------------

                ODÜ Rektörü Prof. Dr. Ali AKDOĞAN STK’ların çağrılarını dikkate alarak, Şehir Hastanesi için ODÜ bünyesinde yeterli arazinin olduğunu açıklamıştı bir süre önce.

                Bayağı takdir toplamıştı üstelik.

                Sorun yer sorunu değilmiş diyebiliriz buna göre. İktidar  milletvekillerinin bu konuda  net bir açıklama yapmamaları da merak konusu.

                Şahsen iki sebeple  Botanik Park için tahsis edilen arazinin Hastane için pek uygun olmamasının iki nedeni olduğunu düşünüyorum.

                Birincisi , Hastane yerinin Hacı Emir Beyliği’nin Beylik Merkezi olan ama tarihte kalan Bayramlı Kazası yerleşkesine (Eskipazar Camisi, mezarlık ve iki tarihi hamamın olduğu bölge) bitişik olması..Dahası anılan yer, Sit alanı..

                Ordu Tarihinin nabız noktasıdır burası. Mutlaka dikkate alınmalı  onca öneriler ve toplumsal beklenti.

                İkincisi  Uluslarası Devlet Karayolunun bir kesiti olan ÇEVRE YOLU’nun Şehir Hastanesinin yapılacağı yere  (Botanik Park) çok yakın olması. Aşırı trafik gürültüsü hastane çalışanları ve daha önemlisi hastalar açısından sıkıntı sebebidir başlı başına.

                Yetkili makamlar bu handikapları bilmiyor olamazlar.  STK’lar ve siyasiler ortak bir platform oluşturabilir. Henüz zamanı geçmiş değil. 02.12.2019