Bugün, 21 Ocak 2021 Perşembe

Öznur GÖZÜDOK


ADAM OLAN ANLAR!!...

ADAM OLAN ANLAR!!...


Mart ayından bu yana yetkililerin sürekli "maske mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edin" uyarılarına rağmen insanlarımızın bu kadar vurdumduymaz oluşu vakaların arttığına ve ölümlerin çoğaldığına işaret ediyor.

 

Her geçen gün artan vaka sayısı ile beraber ölümlerde oldukça yaygın bir duruma geldi. Hal böyle olunca yetkililer çareyi yine kısıtlamada buldu. Ama sanırım bundan sonraki gelecek kısıtlamalar, Mart ayında yapılan kısıtlamalardan çok daha ciddi olacak, olmalı da...

 

Son yapılan önlemlere göre; Hastanelerde acil dışında ameliyat yapılmayacak. Hastanelerin otoparklarına portatif yoğun bakım üniteleri kurulacak. Artı poliklinikler kapatılarak, yerine yoğun bakım yatakları konulacak.

 

Artış o kadar hızlı ki, Ordu'nun hangi İlçe ve mahallesinde bulunursanız bulunun, her yer alarm veriyor.

 

Artık kapımıza kadar gelen büyük tehlikeyi görelim. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmayalım, ev ziyaretlerini kesinlikle iptal edelim. Hiç kimseyi dışarıdan misafir olarak kabul etmeyelim.

 

Şimdi diyorsunuz ki, "çalışmak zorundayız. Önümüz kış, çoluk çocuk evde hep beraber nasıl oturalım, aç mı kalalım?" Evet çok haklısınız. Çalışmasak kimse bize bir ekmek getirmez, haliniz durumunuz ne diye sormaz!!.Ama en azından eve ekmek getiren, çalışan ve çalışmak zorunda kalanlar haricindekiler evde kalsın. Bu bile yeterli şu an için...

 

Cuma günü bakıyorum; bankaların önü kıyamet günü gibi. Sıranın ne başı ne sonu belli. Sanki herkes bankadaki son parasını çekmeye gelmiş gibi...

 

Anneler çocukların sokağa çıkma saatinde ahırdan boşalan danalar gibi çocuklarını sokağa çıkarmış gezdiriyor, kimi hiç görmemiş gibi paketlenmiş yemek yaptırıp çocuğun eline veriyor. Ulan kadın git evinde yedir, çocuğunun yemeğini...

 

Düşünüyorum da, bazıları gerçekten hem bu virüsü hem de göz göre göre ölümü hak ediyor.

 

Mart ayında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın saçları simsiyahtı. Bugün baktım, adamın kafası bembeyaz olmuş. Size laf dinletmek bu kadar mı zor? Bu kadar mı acizsiniz kurallara uymaktan?

 

Aylardır bu virüsle mücadele eden, gecesini gündüzüne katan, ölümle burun buruna çalışan, istifa edemeyen, izin alamayan, tayin isteyemeyen ve hatta ölen bu sağlık çalışanlarının hakkını nasıl ödeyeceksiniz? Bu vebalin altında ezilmeden nasıl yaşayacaksınız? Sizin hiç mi acıma duygunuz, hiç mi vicdanınız yok!!! Bu kadarına da artık pes diyorum.

 

Ya ipin ucu kaçarsa, bu sefer evde kalsanız da artık bu virüsten siz de kurtulamazsınız!! Gelin herşey bitmeden, en azından yavrularınız, çocuklarınız için evde kalın. Onların da yaşam hakkını elinden almayın. Yoksa iş işten çoktan geçmiş olacak!!!

 

"Evde kalın, evde hayat var" diye boşuna söylenmiyor. Lütfen maske, mesafe ve temizlik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım.

 

Ben daha ne diyeyim. Adam olan anlar!!...