Bugün, 22 Ekim 2021 Cuma

Ayten YÜKSEL


ADI BÜYÜK, KENDİSİ KÜÇÜK HASTANEMİZ


Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde iki ay arayla Annem gözünden katarakt ameliyatı oldu. Doktorumuz Refika Hande Karakaya. Refika Hanım çok güler yüzlü bir insan. Hastaları ile çok ilgili. Biz kendisinden çok memnun kaldık. Ama burada asıl bahsetmek istediğim kendi memnuniyetimizden ziyade, Refika Hanım’ın bütün hastalara karşı olumlu yaklaşımı. Annemi muayene ve kontrol için hastaneye götürdüğüm zamanlarda sıra beklerken kendisini gözlemleme fırsatım oldu. Katarakt ameliyatından sonraki süreç çok önemli: Göz damlalarını düzgün ve vaktinde kullanmak gerekiyor. Refika Hanım hastaların her birine damlaları nasıl kullanmaları gerektiğini anlatıyor. Bir an önce sıradaki hastaya geçeyim diye acele etmiyor, işini severek yaptığını ve hastalarına değer verdiğini hissettiriyor. En önemlisi de bunları yaparken, hastalarına ve yanındaki yakınlarına teşekkür ediyor. Bir insan hep mi güler? Evet, herkese karşı hep güler yüzlü. Yanındaki iş arkadaşlarına da bir o kadar nazik ve kibar. İçten davranışları ile tam da herkesin olması gerektiği gibi. 

Ameliyat öncesi ve sonrası hasta ile ilgilenen, neler yapılması gerektiğini anlatan hemşiremiz de gayet ilgi ve alakalı. Her hastaya yapması gerekenleri tane tane anlatıyor. Hasta bakıcılar yaşlıları asansöre kadar sandalye ile taşıyıp kapıya kadar geçiriyor. Doktorumuza, Hemşiremize, yardımlarından ötürü İdari Asistan Kübra Aydın’a ve tüm personele çok teşekkür ederiz. 

 Kıymetli Okurlar, hepimizin bildiği gibi maalesef hastanemizin fiziki şartları çok kötü. Prefabrik bir bina ile büyütülmeye çalışılmış, ama ihtiyaçları karşılayamıyor. Doktorlar, hemşireler, görevliler çok iyi ama hastanenin birçok olumsuz yönü var. Hastanemizin adı büyük, ama kendisi çok küçük. Doktorlarımıza ilgi bir hayli fazla ama bu talebi karşılayacak yeterli oda ve yatak yok maalesef. Servisler sıkışık, polikliniklerin koridorları dar ve havasız. Asansör çok küçük ve bozuk. Sıra almak için düzenli bir sistem yok. Yeri geliyor iki görevli 50 kişiyle ilgilenmek zorunda kalıyor. Kalabalığın içinde, daracık koridorda bekleyen hastalar, oturmaya sandalye bile bulamıyor. 

 Bir an önce yeni ve büyük bir bina yapılarak, yeterli donanıma sahip bir hastane hizmete açılmalı. Hem hastalara hem çalışanlara layık bir ortam oluşturulmalı. Yetkililerden yeni bina yapımının hızlandırılmasını, özellikle rica ediyor ve gereğinin yapılmasını temenni ediyorum. Şimdiden teşekkür eder, sağlıklı günler dilerim.