Bugün, 7 Mart 2021 Pazar

Abdullah ALTAŞ


AMERİKAN DEMOKRASİSİ...

AMERİKAN DEMOKRASİSİ...


Yıllardan beri dünyanın bir çok ülkesine, özellikle İslam ülkelerine, ortadoğu ülkelerine, demokrasi götüren, ihraç eden  Amerika, kendisinde demokrasi bırakmadı. İnsan bu kadar müsrif ol mamalı, hiç olmazsa evde biraz bırakmalıydı.

  Gerçi, ticarette bir mal ucuz ise onun ihracatı, ihracı, satışı çok olur. Amerika’da, demokrasi bol olunca ucuz oluyor, satışı ve ihracı çok oluyor. Lazım olur diye biraz stok edilmeliydi.

    Trump,  Amerikan demokrasisini dahada geliştirerek "Trump Demokrasisi" çığırını açmıştır. Öyle tahmin ediyorum ki Trump 'ın açtığı bu çığırdan zenginleştirilen bu demokrasi anlayışından, zaman içerisinde diğer gelecek olan Amerikan başkanları ilham alacaklardır.

  Öyleya Amerika bir fırsatlar ülkesi! Trump da bu fırsattan istifade etme düşüncesine girmiş olabilir.  Bugün, Trump' a lanet okuyan milyonlar ve Amerikan siyasileri belki Trump'ı hürmetle anacaklardır.

  Trump'ın hakkını yemeyelim, Trump da bu demokrasi anlayışını ikinci ve üçüncü dünya ülkelerinden öğrenmişti. Trump, " ikinci ve üçüncü dünya ülkelerindeki bu demokrasi anlayışı genelde tutuyor, acaba ben de gerçekleştirebilir miyim? Gerçekleştirirsem dünya tarihine geçerim, adına "Trumpizm " denir. Eğer gerçekleştiremezsem bu benim için tatlı bir anı olur, diye düşünmüş olabilir.

   Daha şimdiden Amerika Birleşik Devletleri’ne, ikinci ve üçüncü dünya ülkelerinden demokrasi konusunda teklifler gelmeye başladı bile.  Güney Afrika Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa, ABD Kongre Binasının basılmasını şok edici olarak, nitelendirmiştir. "Güney Afrika Cumhuriyeti olarak barışçıl şekilde demokrasiye geçiş deneyimimizi ABD ile paylaşmaya hazırız" dedi.

   Ülkemizin de, ABD’deki, demokrasi problemini çözme  konusunda gayretlerini bekliyoruz. Yoksa Amerikan demokrasisi, özgürlük heykelinin dibinde uyuya kalacak.   Trump, sanki devamlı kazanmaya alışmış, pesetmeyen  son ana kadar çılgınlık yapabilecek bir kişilik gibi görünüyor. Trump, başkanlık yaptığı süreç içerisinde İsrail'e çok hizmet etti, kimbilir belki İsrail, Trump 'ı yalnız bırakmayabilir.

     Amerika Birleşik Devletlerinde, ne demokrasi ne şu, ne bu problemi var.   Amerika Birleşik Devletleri siyasetinde sadece "Ahlak" problemi var.