Bugün, 16 Ocak 2021 Cumartesi

Mustafa KÖKSAL


ARZU ŞENEL

ARZU ŞENEL


 

O bir bayan, anne, bacı, kardeş ve okuyan, bilen, gören bir insan, yol gösteren, konuşan, anlatan bir rehber.

Bu günlerde kadınlara yönelik her türlü pisliği yapan, kendilerine adam, erkek, delikanlı gibi değerleri pis bedenlerine yazan kahpe çocuklarının çoğaldığı bu yıllar içinde, o sesi ile yol, ışık olmaya koşan okuyan bilen bir kadın sesi, yada kalemi.

O bir kitap sevdalısı, kütüphane donanımlı bir bayan ve bu yolda ana kraliçe.

Arzu kadınların yalnızlığını kendi semtinde arayan ama bulamayan biri.

Bakın bu devirde her evde elektronik eşyalardan geçilmez iken, kaç kişinin evinde bir donanımlı kütüphane var?

Aslında söz konusu başkası olunca bu cahil aklımızla zeki ve nesnel olanlara bakıyoruz da hiç biri kitaplığımızda olmayan bir sürü beyin arızalılar sokaklarda.

Ne zaman konuşup yada susmayı bilmek meziyet. Ne kadar okunursa okunsun, en büyük rehber olan Allah’ın kitabı "Kuran ı Kerim".  Çok okumak marifet değil, eğer kütüphanen yoksa eksiksin çocuklar için.

Bu devir aslında en parlak devir sıradan insanların olduğu devir. Duygusuzluk, bilgisizlik, görgüsüzlük, tembellik, yeteneksizliklerin hazıra konmaları. Kimse düşünmüyor, anlamıyor sadece vuruyor, kırıyor, öldürüyor.

Çocuklar yağmur damlaları gibi, dolu gibi yağan telefon, bilgisayar, tabletlerin altında sırılsıklam bu günlerde.

Okumalı da, okumak 3 türlü olmalı. "Dili ile, aklı ile, kalbi ile." Bunlar yoksa okusalar anlamazlar. Bugünki nesil çoğunlukla bu.

Okumayan kimse asla direnemez, konuşamaz, meydanda okuyamaz haksızlıklara, dünyalığımızın peşinde ölüp gidiyoruz bomboş.

Kaç insan bir masalın peşinde olabiliyor ki? Hangi meslekten olursak olalım, karşımızdakini anlamak için onun yaşadıklarını bilmemiz lazım.

Ben hep öyle oldum, eğitim hayatımda da spor hayatımda da.

Kadınlar önceArzu Şenel gibi birer huzurlu kendine çok güvenen prensesler olmalı kendinde.

Hüzunlü olmayı bırakmalı kadınlar. Kadınlarımız küçük yaşta koca koynuna değil, okul yoluna yollanmalı.Onlar okumalı düşünmeli, fikirlerini anlatmalı.

Ey Türk kadını, sen sırtındaki yükle bu vatanın hürriyetini taşımadın mı, Şimdi niye bu cahilliğe esir olup onu taşıyorsun?

Sizin limanın kitapları evinizdeki kütüphaneler olmalı.

Okumak hayalleri yaşamaktır.

Hayal kurmayı öğrenmektir. Lütfen kızlar önce o öldürdüğünüz kalplerinizi diriltin. Arzu Şeneller bugünlerde çoğalmalı, teşekkürler kalemin prensesi.