reklamy

Ayten YÜKSEL


AŞK İLE YAPILAN İŞ


Kuyumculuk çok hassas bir meslektir. Her adımı azami dikkat ister, titizlik gerektirir. Çünkü hammaddesi olan altın, oldukça pahalı bir madendir. Üretimi, tasarımı, alım-satımı, her aşaması yüksek bir motivasyon gerektirmektedir.  Dünyanın en değerli taşı olan elmas ise yine çok büyük zahmetler ve uğraşlarla çıkarılıp işlenmektedir. Pırlantanın hammaddesi olan elmas, doğal taşların en sert ve en dayanıklısıdır. Altın, pırlanta ve elmastan oluşan her türlü takı ve mücevher çeşidiyle vitrinler süslenir. Kuyumculukta, gün be gün değişen ekonomiden etkilenmemek mümkün olmadığı gibi, fiyatlar anlık değişim gösterebilmektedir. Kısacası kuyumculuk meşakkatli, zor bir meslektir, ama bir o kadar da keyiflidir. Çok nezih ve özel bir iştir.

Biz, Asil Kuyumculuk mağazamızı hizmete açalı tam dört ay oldu. Dört aydır, severek ve heyecanla işimize geliyor, kapımızı her yeni güne selam vererek açıyoruz. Canla başla çalışıyor ve daha iyi hizmet verebilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Elbette eksiklerimiz olabilir, ama kendimizi geliştirmek için ne gerekiyorsa yapıyoruz. Maddiyat tabi ki önemli sevgili okurlar, ticarette kazanmaya da ihtiyaç var muhakkak. Ama asıl ihtiyacımız olan dostluklarımızın baki olması. Mağazamıza gelen ve bir bardak çayımızı içen, bir fincan kahve ile içten bir sohbet eden insanların değeri, kesinlikle paha biçilemez. Bizim için en büyük kazanç budur. Altın pahalı bir maden, pırlanta çok değerli bir taştır, evet. Ama insandan daha değerli hiçbir varlık yoktur. Biz insana değer veriyor ve insanlara hizmet etmekten onur duyuyoruz. Dört aydır aldığımız olumlu tepkiler, bizleri gururlandırıyor ve işimize daha sıkı sarılmamızı sağlıyor. 

Konfüçyüs’ün ‘Sevdiğin işi yaparsan, hayatında bir gün bile çalışmış olmazsın’ diye bir sözü var. Gerçekten çok doğru ve çok güzel bir söz. Dört aylık zaman, dört saat gibi hızlı geçti. Hayatta her insanın sahip olduğu bir meslek vardır: Bir ayakkabı tamircisi olabiliriz, bir doktor, bir öğretmen ya da bir simitçi olabiliriz. Önemli olan hangi meslekle uğraştığımız değil, hangi mesleği nasıl yaptığımızdır. O mesleği nasıl icra ettiğimiz ve o mesleğe ne kattığımızdır. Ne yaparsak yapalım aşk ile, sevgi ile yapalım. 

Dördüncü ayımız hayırlı olsun, birlikte nice dört yıllarımız olsun inşallah.