Bugün, 28 Eylül 2021 Salı

Mehmet Ali AYDIN


BANA ARKADAŞINI SÖYLE, SANA KİM OLDUĞUNU SÖYLEYEYİM

BANA ARKADAŞINI SÖYLE, SANA KİM OLDUĞUNU SÖYLEYEYİM


"Ey iman edenler! Yahudileri ve Hıristiyanları dost (veli)edinmeyin. Onlar birbirlerinin dostudurlar (velileridir). Sizden kim onları dost edinirse şüphesiz o da onlardandır. Allah zalimler topluluğunu hidayete erdirmez." (Maide suresi 51. Ayet)

Artık kimlerle dost olacağınıza doğru karar verirsiniz. İçimizde her ağzını açtığında Almanlar böyle, İngilizler şöyle ve diğer gayri Müslimler için methiye düzenler bunu yapmadan önce bir daha düşünsünler.

Belki dünyalık olarak onlar çok çalışmışlar, işlerini düzgün yapmışlar ve zenginlik ve refah olarak bizden çok iyi olabilirler bu demek değildir ki biz onlarla dost olacağız, onları kendimize örnek alacağız.

Eğer bizde bir yanlışlık, maddi olarak bir eksiklik ve eziklik varsa, insani değer yargılarımızı kaybetmişsek o da Allah'ın dinini gerektiği gibi yaşamayışımızın bir sonucudur.

Siz kendinizi düzeltmedikçe, hiçbir şey düzelmeyecektir. Önce biz kendimizi düzeltirsek her şey kendiliğinden düzelecektir. Biz önce samimi ve ihlaslı bir Müslüman olarak dinimizin gerekleri yerine getirirsek dünyanın en düzgün, mutlu ve müreffeh toplumu olacağımız konusunda şüphesi olanlar önce imanlarını kontrol etsinler. Mutlaka zafiyet vardır.

"Bana arkadaşının kim olduğunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim." Fazla söze gerek yok, her şey bu cümlede gizli.

 

"Ey insanlar! Rabbinize karşı gelmekten sakının. Kıyamet sarsıntısı gerçekten büyük bir olaydır."

"Onu göreceğiniz gün, her emzikli kadın emzirdiği çocuğu unutacak, her gebe kadın karnındaki çocuğu düşürecektir. Ve insanları sarhoş olmadıkları halde sarhoş gibi göreceksin; çünkü Allah'ın azabı (kıyametin dehşeti) çok çetindir!"

""Hal böyle iken insanlardan öyleleri vardır ki, bilgisi olmaksızın Allah hakkında tartışır ve her şeytanın peşine takılır."

"Şeytan hakkında şöyle yazılmıştır: Her kim şeytanı dost edinirse, o da onu yoldan çıkaracak ve alevli ateşin azabına sürükleyecektir." (Hacc Suresi 1-4. Ayetler)

Allah'ım bizleri o zor günde merhametinden, affından ve mağfiretinden mahrum bırakma, Şeytanı dost edinenlerden eyleme, onlarla dostluk edenlerden uzak eyle. Sana hakkıyla kul habibine ümmet olanlardan eyle.

Herkese feyz ve bereketinden istifade edeceğimiz hayırlı bir gün diliyorum.