Bugün, 26 Ocak 2022 Çarşamba

Hüsnü YÜCEL


BENİM ADAMIM.

BENİM ADAMIM.


 

Bilhassa siyasette çok kullanılan aşağılayıcı bir söylemdir. Ne demek benim adamım. Sen zaten başkasının adamı isem ADAM bile değilsin. Zaten siyasette birine görev veriliyorsa, o birilerinin adamı olarak yola çıkmıştır. Birileri birilerinin adına, birilerinin adamı olarak yola çıkıyorsa, o da birilerini kendi adamı olarak seçecektir. Ne aşağılayıcı ve onur kırıcı bir değim birilerinin adamı olmak.

Birileri birilerini benim adamım diye seçerek yola çıkacaksa, zaten o birilerini koşulsuz itaatkarlardan seçecektir. Ne demek bu? Sadece bana itaat edecek ve bana bağlı olacaksın. Ben parmak kaldırsam parmak kaldıracak, indirirsem indireceksin. Konuşmak yok, eleştirmek yok, fikir üretmek yok. Hep susacaksın. Liyakat mı dediniz? Sakın ha, liyakatınızı öne çıkarmayın, ilk gidecek kelle senin kellendir. Proje üretmek mi dediniz? Sen kim oluyorsun da liderin dururken proje işlerine burnunu sokuyorsun. Sus ve otur ve en has ve en makbul adam sensin. Bir de daha önceki yönetimlerin birinde yer aldı isen, işin baştan bitti zaten. Sen artık onun adamısın. Yok ben dava adamıyım, verilen görevi layıkı ile yerine getirmeye çalıştım, alınan kararlarda adaletli davrandım, öyle anlıyım, şöyle şanlıyım, geç onları. SEN ONUN ADAMISIN.

İşte bunun için liyakatlı, donanımlı, tecrübeli ve onurlu omurgalı kimseleri hiç kimse istemez. Hele hele liyakat mı dediniz? Lider varken senin liyakatını soran mı var? Her şeyi lider bilir, tek seçici o dur. O da onuru ile yanında dik duranları değil, onursuzca sadece kendisine koşulsuz itaat edenler ile yola çıkar.

Aslında doğru olan nedir? Dava adamı olmak, sadece değerlerin için mücadele etmektir. Eğer misyonun ve liyakatın yeterli ise, davanın bir adım öne çıkması için mensubu olduğun idealler KATKI sunmalısın. Düşünmeli ve yeni yeni projeler üretmelisin. Baştan söyledim, proje üreten ve bulunduğu yere proje üretenler, fikirlerini söyleyenler pek sevilmezler ama, sen yine dik duruşundan taviz verme. Bu işin yarın sokağa çıkıp alnının akı ile dolaşması da var. Sana şunun bunun adamı olmadı desinler, mahsuru yok. Yeter ki ne onursuz, ne gurursuz ve de ne kibirli idi diyemesinler. Hele hele akçe işlerine de bulaştı isen var ya, yaşasan ne olur? Dik dur dik, doğru seni bulur. Bu dünyada olmasa da SENİ BULUR.