Bugün, 26 Ocak 2022 Çarşamba

Levent AKTAŞ


BİNLERCE ÖĞRENCİ OKUL SIRALARINDA!

BİNLERCE ÖĞRENCİ OKUL SIRALARINDA!


Coronavirüs nedeniyle yaklaşık iki yıldır yüz yüze eğitimin yapılmadığı dönem sona erdi.

Türkiye genelinde Kovid-19 tedbirleri alınarak tüm hazırlıkların tamamlandığı okullarda yaklaşık 2 yıl aranın ardından 6 Eylül Pazartesi günü itibariyle çalan zille birlikte yüz yüze eğitim başladı.

Ülke genelinde, tüm kademe ve sınıf seviyelerindeki 18 milyon dolayındaki öğrenci ile 1 milyonun üzerinde öğretmen, Türkiye'de ilk Kovid-19 vakasının görülmesinin üzerinden geçen yaklaşık 2 yılın ardından tam zamanlı yüz yüze eğitime başladı.

Okulların kapalı olduğu süre içerisinde yapılan canlı dersler, bir nebze de olsa eğitim öğretim faaliyetlerine katkı sundu. Ancak hiçbir şekilde yüz yüze eğitimin verimliliğine ulaşamadığı bu süreç içerisinde net olarak ortaya çıktı.

Uzun bir tatil yaşayan ve uzun bir süre okullarından, arkadaşlarından, öğretmenlerinden uzak kalan çoğu öğrenci, tekrardan okullarına, arkadaşlarına ve öğretmenlerine kavuşmanın heyecanı ve sevincini yaşarken birçoğu ise uzaktan eğitimin vermiş olduğu alışkanlık nedeniyle okula giderken büyük zorluk yaşadı ve gözyaşı döktü. Bu süreç birçoğunu okula bağlarken, birçoğunun ise okuldan soğumasına neden oldu.

Umuyoruz ki bu uzun süre yaşanan mecburi tatilden sonra bir daha okullar pandemi ve küresel salgınlar nedeniyle kapanmaya gitmesin. En önemlisi de geleceğin umudu olan çocukların bu yıl eğitim hayatlarında aksaklıklar yaşanmasın. Esnaf rahatlasın Hayat normale dönsün. Pandeminin oluşturduğu trawmatik durumlar bitsin.

Daha güzel ve birlikte yaşadığımız sağlıklı günlerde görüşmek dileğiyle, eğitim yılının tüm öğrencilerimize ve eğitmenlerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.