reklamy

Öznur GÖZÜDOK


CORONAVİRÜS MÜCADELESİ BİZE NEYİ ÖĞRETTİ?

CORONAVİRÜS MÜCADELESİ BİZE NEYİ ÖĞRETTİ?


 

 

Tüm dünyayı ve ülkemizi kasıp kavuran, binlerce insanın ölümüne neden olan bir virüsle karşı karşıyayız.

Bu virüs öyle kötü ki, hasta olan kişi nereye dokunursa dokunsun oraya bu virüsü bulaştırabiliyor ve ölümü de o kadar acı ki, 'insanın keşke bir an önce ölsem' diyesi geliyor. O kadar sancılı ve kötü ki, ölünüzü bile yakınlarınız göremiyor, cenazenize gelemiyorlar. Hatta, Devlet tarafından üzerine galoş giymiş birkaç kişi tarafından sessiz sedasız gömülüyorsunuz.

Bu anlattıklarımı bir kabus olarak algılamayın, bunlar yaşanmış ve olması ihtimal olan bir süreç.

O halde yaşımız kaç olursa olsun, bu virüsle mücadele kapsamında devletimizin öngördüğü önlemlere harfiyen uymamız gerekir. Bu işin şakası yok, "sakın bana birşey olmaz" demeyin.

"Evden dışarı çıkmayın," diyen bunu boşuna söylemiyor. O halde evde kaldığımız süreyi de en güzel şekilde değerlendirmek bize düşüyor.

Mesela, bütün aile cep telefonlarını ve televizyonlarını kapatıp, eski günlerde olduğu gibi sohbet edebilir, birbirinizin sorunlarını konuşabilir ve mutluluğuna ortak olabilirsiniz. Eşinden ve çocuğundan haberi olmayan sadece işe gidip gelmenin yorgunluğuyla onlara vakit ayıramayan anne ve babalar bence bu fırsatı çok iyi değerlendirmeliler. Hep eskiyi özlüyoruz ya, işte size fırsat!

Bu virüs öyle kötü ki, aileler çocuklarına dokunamıyor, insanlar birbirini kucaklayamıyor. Hatta çoğu evde aynı odayı paylaşan çocuklar ayrı odalarda, anne babalar da ayrı yataklarda yatıyorlar.

Bizi birbirimizden uzak tutan ve herkesin kendi derdine düştüğü bir dönemdeyiz. Tıpkı öldüğümüzde mahşer yerine toplanıp, hesaba çekileceğimiz gün gibi herkes birbirinden kaçıyor.

Tüm dünyayı kasıp kavuran ve bizim ülkemizi de etkisi alan bu virüs karşısında şuan için elimiz kolumuz bağlı. Çalışmalar sürüyor olsa da, bazen bize verilen sürecin sonuna gelmişiz gibi düşünmeden edemiyoruz. Toplumda var olan hırsızlık, kadın cinayetleri, çocuk ölümleri, cinsel istismar arttıkça, bu gibi virüslerin olmasının da çok normal olduğunu düşünüyoruz.

Yine de "Allah her şeye kadirdir" deyip, şükretmeyi ve dua etmeyi bırakmayalım. Rabbim bizi ve tüm sevdiklerimizi bu tür belalardan uzak tutsun.

Lütfen! Evde kalın, hayatta kalın

Sevgi ve dua ile...