reklamy

Öznur GÖZÜDOK


COVİD 19'SUZ GÜNLERE!

COVİD 19'SUZ GÜNLERE!


 

 

1 Haziran itibariyle normalleşmeye geçtiğimiz şu günlerde, baharın pırıl pırıl açan o güzelim çiçekleri içimi kıpırtadıyor. Adeta topraktan yeni çıkmaya çalışan küçücük fideler gibi...

Uzun bir aradan sonra dışarı çıkmanın mutluluğu, bana inanılmaz morel depolattı. Bir başıma en sevdiğim pastanede kahvaltı yaptım. Hem de tek başıma, etrafta kimsecikler yoktu. Sanki bütün sokaklar benim için özellikle birkaç insandan ibaretti. Tabii bu sosyal mesafe açısından çok önemli bir durum. Her gittiğim ortamda sosyal mesafe kuralına uyulması ve maske kullanımının artması beni mutlu etti. Birkaç işimden sonra tekrar eve döndüm. Bu kadar uzun bir aradan sonra insan ister istemez, yine de tedirgin oluyor.

Her ne kadar normalleşmeye başladık desek de, yine de hepimiz tedirginiz. Ağzımızda maskeler, elimiz de eldivenler ile sanırım böyle yaşamaya alışmış gibi gözüküyoruz. Bazı bilinçsiz insanlar, maskeyi çene altında gösterse de, yine de bu duruma yabancı değiller.

Biz Türker, temizliğe çok önem veren bir toplumuz. Öyle olduğu için bu hastalığın da en hassas noktası temiz olmak, hijyene önem vermek. Bu nedenle diğer ülkelere nazaran iyileşme sürecimiz kısa ve can kaybımız o kadar yok. Bazı ülkelerde günlük can kaybı, bizim 2 ayda kaybettiğimiz insan sayısından daha fazla. 'Çok şükür bunu da atlattık' diyebileceğimiz günler çok yakın olur, inşaallah.

Toplum olarak her ne kadar bu durumdan yavaş yavaş çıkmaya başlasak da, yine de tedbiri elden bırakmamamız gerekir. İşimiz olmadıkça dışarı çıkmayalım. Çıkarsak bile sosyal mesafeye dikkat edelim. Kalabalık ortamlara girmeyelim. Maskemizi mutlaka takalım. Ellerimizi sürekli dezenfekte edelim. Çantamızda mutlaka el dezenfektanı ve kolonya bulunduralım. Bunlar hem bizim hem de sevdiklerimizin sağlığı açısından oldukça önemli.

Allah'ın izniyle inşaallah bu durumdan en kısa sürede kurtuluruz. Sağlıklı ve huzurlu nice Covid 19'suz günler diliyorum. Sevgiyle kalın.