reklamy

Ayten YÜKSEL


EN KUTSAL MESLEK


Öğretmenlerimiz hakkında yazacak çok şey var. Ben kısaca içimden gelenleri aktarmak istiyorum: Onların emeklerini, üzerimizdeki haklarını düşünürsek, ne kadar meşakkatli ve zor, bir o kadar da güzel bir mesleğe sahip olduklarını daha iyi anlarız. Öğretmenlik, yeryüzündeki en kutsal meslektir. Genelde halk arasında bir bayan için en iyi meslek olduğu ve öğretmenliğin en çok bayanlara yakıştığı söylenir. Ama öğretmenlik, erkeğe de çok yakışır. Erkek için de, bayan için de en özel meslektir. 

Eğitim önce ailede başlar. Her anne baba birer öğretmendir. Çocuk önce ailede öğrenmeye, izlemeye, örnek almaya başlar. Her öğretmen de birer anne babadır. Ama onlar iki katı emek verirler. Hem kendi yuvalarındaki evlatlarına, hem de okuldaki evlatlarına ellerinden gelenin en iyisini yapmaya çalışırlar. Çocuk okul hayatına başlayınca, artık öğretmenini gözlemlemeye, örnek almaya başlar. Hepimizin hayatında iz bırakan en az bir öğretmen vardır. 

Bir çocuğun anasınıfından itibaren iyi bir meslek sahibi oluncaya kadar eğitilmesi; vatanına, milletine hayırlı bir birey haline getirilmesi azim ister, çaba ister, özveri ister, sürekli çalışmayı ve fedakârlığı gerektirir. Bu uğurda kendini adayan, iyi insanlar yetiştirmek amacıyla kendini daima geliştiren tüm öğretmenlerimizi tebrik ediyorum. Hele de köy okullarındaki öğretmenlerimiz, onları ayrıca takdir ediyorum. Onlar köyün öğretmeni olmakla birlikte, aynı zamanda akıl danışmanı, ara bulucusu yerine göre doktorudur. Sadece öğrencilerin değil, köy halkının da dertlerini dinleyen, sevincini, üzüntüsünü paylaşan birer sanatkârdır. 

Köyünde kentinde, doğusunda batısında, kuzeyinde güneyinde, Yurdumun her köşesinde var gücüyle çalışan tüm öğretmenlerimizin önünde saygıyla eğiliyorum. Bir toplumun gelişmesinde ve kalkınmasında en büyük rol öğretmenlere aittir. Onlar toplumun geleceğini biçimlendirir. Onların sayesinde aydınlık bir geleceğe ilerleyerek, dinamik bir nesil yetişeceğine inanıyorum.

Hz. Ali “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” buyurmuştur. Bence öğretmenlerimize verilmesi gereken değerin en güzel açıklamasıdır. Öğretmenlerimize her zaman saygı duymalı ve bunu da bizzat göstermeliyiz. 

Nerede, hangi şartlarda olursa olsun, can-ı gönülden çalışarak, gecesini gündüzüne katan biricik öğretmenlerimize sonsuz teşekkür ediyorum. Öğretmenler gününüz kutlu olsun.