Bugün, 22 Ekim 2021 Cuma

Ayten YÜKSEL


ENGELLİLER İÇİN GEÇİŞ YOLU


İşyerimizin önünde bir aydır kaldırım yenileme çalışması yapılıyor. Kaldırımda engelliler için geçiş yolu bırakıldı. Ama bu yol, engelli vatandaşlarımıza engel olmak için yapılmış gibi duruyor, tekerlekli sandalyenin çıkması mümkün değil. Çünkü asfalt ile birebir hizada olması gereken geçiş yolu, asfalttan daha yüksek durumda. Bu eğreti yolu görünce ustalara sorduk ve aldığımız cevap: Asfaltın yükseltilme durumu var, yükselirse aynı hizaya gelecek. Bu kadar basit mi? Bu süreçte engelli vatandaşlarımız bu yolu nasıl kullanacak? Ayrıca asfalt zaten yakın bir zamanda yapılmıştı, şimdi neden tekrar yapma gereği duyuluyor. Hepimizin cebinden çıkan paralarla sağlanan bu kaynaklarımız neden bu kadar kolay harcanıyor? Oysa tasarruf etmeye her zamankinden daha çok ihtiyacımız olan bir dönemdeyiz. Bu yollar, yapmış olmak için değil, asıl amacını gerçekleştirmek için yapılmalı. Bu yapılan işleri denetleyen yetkililer bu konudaki düzeltmeyi bir an önce yapmalılar, yoksa kazmayı vatandaş eline alır. 

 

ARNAVUT KALDIRIMLARIMIZ

          Akyazı Mahallesinde Ağustos ayında sokak aralarına asfalt döşendi. Güneşin de etkisiyle asfalt malzemesinin kokusu ve o siyah görüntüsü içimizi bunalttı. Oysa Arnavut kaldırımlı yollarımız vardı. Aralarından toprak görünür, toprak yağmuru da çekerdi. Şimdi ise uzun süreli bir yağış olduğunda su taşkınları kaçınılmaz oldu. Mahalle aralarında asfalt olmasa, gerekli yerler tamir edilse daha iyi değil miydi? Her yanımız bina oldu, sokaklar beton yığını haline geldi. Toprak bitti bitiyor. Asfaltla da kapattık, nefes alacak yer kalmadı. Arnavut kaldırımlarını özlüyoruz.

 

 

YEŞİLİMİZ YOK OLUYOR

Yeşil alanlarımız giderek azalıyor. Durugöl Mahallesinde yapılan stadyumun yanından her geçtiğimde başım dönüyor. Çünkü binanın bulunduğu yer itibariyle rahatsız edici bir fiziki şekli var.  Stadyum için uygun alan olmadığı bir gerçek. Stadyum yapılacak başka bir alan yok muydu çok merak ediyorum? Yeşili koruyup, daha da çoğaltmamız gerekirken, biz yok ediyoruz. 

Birçok insanın sahip olmak isteyip te olamadığı fevkalade bir memlekette yaşıyoruz. Yeşilin ferahlığı, mavinin sonsuzluğu ile kaplı Ordumuzun güzelliklerini koruyalım, bundan başka nasıl geliştirip yeşil alan yapılabilir diye projeler oluşturalım. Bu konuda yetkililerin daha duyarlı olmasını diliyorum.