reklamy

Ayten YÜKSEL


HAYAT KISA


Hayat acısıyla, tatlısıyla devam ediyor. Her zaman iyi sürprizlerle karşılaşamayabiliyoruz. Bazen kötüleriyle de imtihan ediliyoruz: Bundan iki ay önce Amcamın gelini talihsiz bir trafik kazası geçirdi. Uzun süren bir ameliyattan sonra o neşe dolu insan, maalesef yatağa bağlı kaldı. Eşi, çocukları, ailesi ve bizler çok üzüldük, şu an ayrı şehirlerdeyiz ama kalbimiz Onunla. Yine yakınlarımızdan bir Ağabeyimiz yaklaşık kırk önce ansızın kalbinin on beş dakika durması sonucu beynine oksijen gitmediği için beyni hasar gördü ve o günden beri yoğun bakımda, bilinci kapalı yatmakta. Eşi, çocukları, ailesi perişan, bizler çok üzgünüz, tüm sevenleri üzgün. Elbette Allah’tan ümit kesilmez. Dilerim bu imtihan her iki aile için de hayırla sonuçlanır, dilerim her iki yakınımız da şifa bulur. 

Hal böyleyken sevgili okurlar, dünyevi sıkıntıların gözümüzde hiçbir değeri kalmıyor. Şu kısacık hayatta sağlıktan daha değerli hiçbir şeyin olmadığını daha iyi idrak ediyoruz. Bütün olumsuzluklar, hayal kırıklıkları, haksızlıklar, gördüğümüz hatalar, duyduğumuz yalanlar dolanlar anlamını yitiriyor. İşte tam da bu zamanlarda: Günaydınlar, iyi günler, iyi geceler, tebessümler kocaman bir anlam kazanıyor. Gökyüzünün mavisi, kuşların kanat çırpışı, yıldızların ışıltısı, güneşin sıcaklığı, rüzgârın yüzünüzü okşayışı, çiçeklerin kokusu daha bir kıymetli oluyor. Basit olaylar için canınızı sıkmamanız gerektiğini, hayatın değerini bir daha, bir daha anlıyorsunuz. Şükür, sabır, teslimiyet, hoşgörü, mütevazilik, kelimeleri kalbinizde uçurtmalar uçuruyor. İyi kileriniz, artı puanlarla tüm keşkelerinizi geride bırakıyor. 

Dedim ya, hayat kısa Sevgili Okurlar: Tercihlerinizi yapmak sizin elinizde, kötü olmak kolay, her şeyi boş verip siz iyiliği seçin; paylaşmayı, yardımseverliği ilke edinin. Başkalarının mutluluğundan mutluluk, başarısından övünç duyun, kalbinizi ve ruhunuzu pozitif düşünceler ile doldurun. Şeytanın sizi yenmesine izin vermeyin. Vicdanınız rahat olsun ki, yastığa başınızı rahat koyun. Birbirinize duyduğunuz sevgi ve saygıyı pekiştirin, haklı çıkmaya çalışmak yerine, empati kurup; çuvaldızı kendinize, iğneyi karşınızdakine batırın. Bakış açınız değiştiğinde, hayat çok daha renkli olacak. Meyve yiyin, bol su için diye devam etmeyeceğim. Doktor değilim, sadece tavsiyelerim.

Yaşama daima sıkı sıkı sarılın, doğru yolda, dürüstçe ilerleyin. Yolunuz da, alnınız da hep açık olsun. Bayramınız kutlu olsun. Savaşlar olmasın, çocuklar ölmesin, barış ve huzur dünyanın dört bir yanını sarsın. Nice sağlıklı, mutlu, hayat dolu bayramlarımız olsun.