Bugün, 22 Ekim 2021 Cuma

Ayten YÜKSEL


KALBİMİZDEN BIÇAKLANDIK

KALBİMİZDEN BIÇAKLANDIK


 

          3 Aralık Salı akşamı Türkiye’nin kalbine bir bıçak saplandı. Günlerdir korku filmlerini aratmayan olaylar dinliyoruz. Ceren Özdemir henüz 20 yaşında; gencecik, güzel bir kızımızdı ve bu elim olay yaşanmasaydı bugün doğum gününü kutlayacaktı. Anne babasının, ailesinin içindeki yangın bizleri de yakıyor. Allah yardımcıları olsun. Böyle acı bir olay yaşanırken, ölmüş bir insanın arkasından iftira atan, kendini adam zanneden, bir karış aklı olmayan, kalbi katran bağlamış zihniyetlere bir çift sözüm var: Siz bu hakkı nereden buluyorsunuz? Hepiniz katil kadar suçlusunuz, suçunuz çok büyük ve cezalandırılmalısınız.

          Herkesin olduğu gibi benim de aklımda cevaplanması gereken sorular var: Bu katil, 14 yıl önce bir yavrucağı öldürmüş ve hapse girmiş. Tutuklandıktan sonra, yetkililer tarafından sorgulanırken, psikopat düşüncelere sahip olduğu anlaşılmadı mı? Bu caniye psikolojik tahlil yapılmadı mı? Böyle sapkın düşünceler içerisinde olan bir suçlunun, hapishaneden izinli çıkmasına nasıl müsaade edilir? Firar ettiği anlaşılınca neden hemen bilgi verilip, eşkalini görenler bildirsin diye yayınlanmadı? Yakalanması için bir cana daha mı kıyması gerekiyordu? Ben her zaman sokaklarımızda sivil polislerimiz dolaştığı için huzur duyar, onların başarılarıyla gururlanırım. Ancak burada emniyet tedbirlerinin yeterince alınamadığını düşünüyor ve herkes gibi büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorum. Alışveriş merkezinde rahatlıkla dolaşıp hırsızlık yapabilen, birçok işyerine, markete girip üç gün boyunca sokaklarda volta atan bu caninin yakalanması için gerekli tedbirler alınsaydı, belki de bunları hiç yaşamamış olacaktık. Yetkililerden, bu konuda ihmali olanların üzerine giderek, bizleri aydınlatmasını rica ediyorum.

          2019 yılında 430 kadın öldürüldü. Her geçen gün, bir sayıdan ibaret ölüyoruz. Bu cinayetler daha ne kadar devam edecek? Başka Cerenler ölmesin, Şuleler, Tuğbalar ve daha nice yavrularımız ölmesin diye haykıran ailelerin sesini duyun artık!

          Ordu Barosu’nun yayınladığı basın açıklamasını okuyunca, içimiz bir nebze rahatlıyor. Resmi kurumların bu ve bunun gibi işlenen suçlarda daha duyarlı ve titiz olmasını önemle arz ediyorum. Sağlıklı ve huzurlu günler diliyorum.