Bugün, 5 Aralık 2021 Pazar

Ayten YÜKSEL


KAVANOZ KAPAĞININ ALTINDAKİ SEVGİ BAĞI

KAVANOZ KAPAĞININ ALTINDAKİ SEVGİ BAĞI


 

          Kıymetli Okurlar, bu fotoğraf için alelade bir kavanoz kapağı diyebilirsiniz. Ama benim için şükür demek, emek demek, bağlılık demek. Çünkü bu, sevgisini kapağa dahi yansıtan canım Ablamın özenle hazırladığı kavanozların kapağı. Her açtığımda semâya dualar gönderdiğim bu kapağın altında bazen çilek reçeli ya da hurma pekmezi, bazen üzüm suyu ya da domates konservesi gibi doğal ürünler çıkar karşıma. Hepsi de kendi elleriyle ve emeğiyle hazırlanmıştır. Düşünüyorum da, bu yaşıma kadar bir kere bile yalnız başıma reçel yapmadım. Taze sebzeler, meyveler dalından yeni koparılmış haliyle hazırlanır, kavanozlar doldurulur ve bizim eve gelir. Mesele bu yiyecek ve içeceklerin bizim eve gelmesi değil elbette. Mesele, canım Ablamın bütün bunları can-ı gönülden yaptığını bilmek. Hani o sevgi bağı var ya, onu hissetmek. Beni evladı gibi gören, kendimi bildim bileli koruyup kollayan, hep gözeten canım Ablam bununla da kalmaz, sıkı sıkı tembihler: Sabahları aç karnına bir kaşık pekmez ye yavrum, kanın düşmesin. Çocuklara da yedir. Taze maydanoz ye, sağlığına dikkat et. Birinin hâlâ sizi çocuğu gibi düşündüğünü bilmek, paha biçilemez bir duygu.

          Altı kardeşin en küçüğüyüm. Annem sezaryenle doğum yaptığı için benimle ilgilenememiş. O zamanlar sezaryen ameliyatı da çok zormuş. Annemi bir hafta taburcu edememişler, beni eve göndermişler. Eve geldiğimde, Ablam kucağına alıp sarıp sarmalamış, mamamı hazırlamış ve hep sevmiş beni. O gün bu gündür en az Annem kadar emeği vardır üzerimde. Elleriyle elbiseler dikip örgüler örmüş bana. Sadece bende değil, tüm ailemizin üzerinde emeği vardır Ablamın. Daha sekiz yaşındayken mutfak işleri yapmaya başlamış. Annem Ablam için: Benim kızım bir köyü idare eder, der. Çok haklı, O’nun maharetine, çalışkanlığına hepimiz gıpta ederiz.

          Ablam evlendiğinde ben yedi yaşlarımdaydım. Sanki cenaze evi gibi oldu evimiz. Çok zor geldi hepimize, kolay olmadı ayrılık. Her okul tatilinde, yazın o sıcak günlerinde, denize girip eğlenmek yerine, deniz kıyısındaki evimi bırakır, Ablamın yanına köye giderdim. Çünkü Ablamın olduğu yer, mutlu olduğum yerdi. O’nun yanında olmak bana hep huzur verdi. En ufak bir sıkıntım olsa paylaştığım, akıl danıştığım, güvendiğim yegâne insandır Ablam. Ailemizin tüm bireyleri için Ablamın yeri ayrıdır. Hepimizi ayakta tutan, derleyen, toparlayan; her türlü sıkıntımızı da, sevincimizi de paylaşandır. Ailemizin bel kemiğidir. Yanımızda olduğunu, desteğini daima hissettirir. İyi ki varsın canım Ablam, Seni çok seviyorum.

          Canım Annemin ve Canım Ablamın başta olmak üzere; tüm Annelerin ve kendini Anne hisseden tüm kadınların Anneler Günü’nü kutlar, sağlıklı, nice güzel günler dilerim.