reklamy

Öznur GÖZÜDOK


KORONAVİRÜS TAVAN YAPTI!!

KORONAVİRÜS TAVAN YAPTI!!


 

 

Koronavirüs tavan yaptı. Evet, yanlış okumadınız. Mart ayından bu yana Sağlık Bakanının ve sağlık çalışanlarının bağıra bağıra söylediği o önlemler, maalesef vatandaşlar tarafından pek ciddiye alınmadı. Sonuç ise, hüsran!!

 

O kadar çabaya rağmen, ölüme susamışçasına vurdum duymaz bu insanları hiç anlayabilmiş değilim.

 

Bu anlamda ne kadar kısıtlama ve para cezası olsa da, kurallara asla uyulmuyor.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın pozitif vaka sayısının en fazla arttığı iller arasında sıraladığı bir kaç ilde son 14 günde, koronavirüslü hastalarla temaslı vatandaşların yaşadığı evler karantinaya alınmış olsa da, yine de kurallar hiçe sayılıyor.

 

Sıcak havanın virüsü öldürdüğü düşüncesinin yanlış olduğunu bir kez daha gördük. Yaz mevsimi geldi, geçiyor bile. Eğer virüs sıcakta bulaşmasaydı, bu dönemde vaka sayıları artmazdı. Demek ki sıcak virüsü öldürmüyor. Bizler "ne kadar uzak olursak, o kadar hasta sayısı azalır" düşüncesi insanlara bir türlü aşılanamıyor.

 

Koronavirüs salgınında pozitif vaka sayısının arttığı illerde, tüm uyarılar ve alınan önlemlere rağmen vatandaşlar maske kullanma zorunluluğu ile sosyal mesafe kuralına uymuyor. 

 

Vatandaşlar arasında yaygın olan, sıcak havanın virüsün bulaşmasını azalttığı yönündeki düşüncesinin yanlış olduğunu söylemiştik. Sıcak havanın koronavirüsü öldürmediğini, bulaşı azaltmadığını vatandaşlarımızın bilmesi gerekiyor. Vatandaşlar maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymaları gerekiyor. Özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi yaz döneminde Türkiye’nin en sıcak bölgesidir. Bu dönemde bölgedeki vaka sayılarının daha da fazlalaştığını söylememiz mümkün.

 

Eğer virüs sıcakta bulaşmasaydı, bu dönemde vaka sayıları artmazdı. Demek ki sıcak virüsü öldürmüyor. Sıcakta virüsün etkinliği azalmıyor. Hastanelerimizde yoğun bakımda yatanlar, hayatını kaybedenler de var. Koronavirüsün neler yapabildiğine inanmayan vatandaşlar varsa, kendilerine koronavirüs hastalarını görmelerini öneriyorum. Şunu gerçekten bilmeliyiz ki; Koronavirüs her yerde karşımıza çıkabilir. Ondan dolayı tedbiri elden bırakmamamız gerekiyor.

 

Maske kullanmayan vatandaşlardan bazılarının maskenin virüsten korumadığına inandığı, bazılarının da nefes almakta güçlük çektiklerini söylediklerini duyuyoruz. Dışarıda nefes almak mı, yoksa bir hastanede ölümü beklemek mi, tercih sizin!!

 

Bu virüs elbette hepimizi vuracak. Ama ne kadar geç gelirse bizim için o kadar iyi. Çok mu zor maske takmak, temizliğe dikkat etmek ve insanlarla aramıza mesafe koymak!! Sanırım bunu yapamayanlar ölümü uyku sanıyorlar.

 

Bir de halk arasında virüslü bir kişinin açıkça "bende Koronavirüs var" demesi üzerine o toplumda hoş karşılanmıyor. Neden duyurdu diye, üstelik azar işitiyor. Aslında hasta olan kişi kendilerini uyarıyor, farkında bile değiller. Bu kadar cahillik olur mu be kardeşim?

 

Zorunlu olmadıkça evden dışarı çıkmayın. Sosyal mesafenize, maskenize ve temizliğinize dikkat edin. Bana bulaşmaz demeyin. Kim bilir belki de şuan siz bile hastasınızdır.

 

Ne kadar söylersek söyleyelim. Bu millete birşey anlatamayız. Öyleyse eski yasaklar geri gelsin ve bu virüs gidene kadar kimse dışarı çıkmasın. Tabii bunu söylerken insanların ekonomik olarak rahat olması lazım. Bunu da hükümetimizin yetkili mercilerinin düşünmesi lazım. Yoksa halimiz çok kötü çok...